Na poniedziałkowym wieczornym koncercie w jarosławskiej kolegiacie wystąpił znany pieśniarz, multiinstrumentalista, kompozytor i poeta Tim Eriksen ze Stanów Zjednoczonych.
W festiwalu, który potrwa do niedzieli, wystąpi łącznie około 100 artystów z Iranu, Włoch, Hiszpanii, USA, Czech i Słowacji oraz Polski. W niedzielę imprezę zainaugurował występ grupy Ross Daly Quartet z Grecji, która wykonała tradycyjną muzykę Krety.
W programie festiwalu przewidziano jeszcze m.in. tradycyjną muzykę perską, polskie pieśni maryjne, kompozycje Piotra z Grudziądza z XV wieku, liturgiczne pieśni na Wielki Post, muzykę na instrumenty klawiszowe. Nie zabraknie też tańca z XVII i XVIII wieku.
Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej jest jedną z nielicznych tego typu imprez w Europie. Odbywa się zawsze w ostatni pełny tydzień sierpnia. Koncerty odbywają się co wieczór, głównie w zabytkowych kościołach Jarosławia. Zaplanowano również dwa koncerty nocne.
Podobnie jak w latach ubiegłych, publiczność będzie mogła uczestniczyć wraz z artystami w codziennych warsztatach, seminariach i biesiadach przy dźwiękach muzyki dawnej, które trwają do późnych godzin nocnych. Zdobyte na warsztatach umiejętności zostaną wykorzystywane podczas codziennych jutrzni, nieszporów i mszy w rycie gregoriańskim oraz w Chórze Festiwalowym, który w koncercie finałowym wykona barokową Missa
Dolorosa Antoniego Caldara.
Festiwal zakończy 24 sierpnia niedzielna msza gregoriańska, podczas której wystąpią uczestnicy warsztatów.
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Muzyka Dawna, które powstało w Jarosławiu w 1995 roku. Tworzą je w przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci. Obok innych działań stowarzyszenie koncentruje się głównie na prowadzeniu całorocznych warsztatów muzyki dawnej, kursów i koncertów oraz na organizowaniu
corocznego festiwalu.
Eriksen jest jednym z najwybitniejszych wykonawców dawnych amerykańskich ballad, piosenek miłosnych i pieśni religijnych, które śpiewa a capella lub z towarzyszeniem banjo, skrzypiec i gitary. Wydał dotychczas jedenaście płyt, w tym dwie solowe. Dotychczas grał w zespołach punk-rockowych, studiował klasyczną muzykę indyjską i koncertował ze znanymi artystami, m.in. z Kurtem Cobainem. Jest także nauczycielem. Wśród jego uczniów są m.in. Nicole Kidman, Jude Law i Sting, z którymi pracował na planie filmu "Wzgórze nadziei".