Kraftwerk zagra w piątek, sobotę i niedzielę. Będą to jedne z niewielu tegorocznych koncertów zespołu na świecie. Każdego dnia halę dawnej Huty im. T. Sendzimira (ArcelorMittal Poland) wypełni blisko 3,5 tys. fanów.
Każdy z koncertów ma trwać ok. 1,5 godziny. Na pewno nie zabraknie na nich największych przebojów Kraftwerku. Nie wiadomo, jak bardzo różnić się będą między sobą występy zespołu w Krakowie. Wiele osób kupiło bilety na wszystkie koncerty.
Zespół będzie korzystał z własnej aparatury scenicznej i multimediów. Organizatorzy festiwalu zapewniają nagłośnienie i oświetlenie. "Będzie to najlepsza z dostępnych obecnie aparatura nagłaśniająca. Zamontowanych zostanie pięć ekranów do projekcji multimedialnych. W części hali będzie kwadrofonia" - mówił wicedyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, Rafał Orlicki.
Koncerty nie będą rejestrowane. Zakaz wnoszenia sprzętu do fotografowania, filmowania i nagrywania obowiązuje także widzów.
Członkowie Kraftwerk przylecieli do Krakowa w czwartek i będą w Polsce do poniedziałku. Widzieli już halę, w której wystąpią. "Są oszołomieni rozmachem tej produkcji i gigantycznym wnętrzem. Jak mówili, tylko raz grali w podobnej hali, w Berlinie, ale dla dużo mniejszej publiczności. Dla nich duże znaczenie ma historia miejsca w którym wystąpią, związanego z dziejami Solidarności" - powiedział Robert Piaskowski, kierownik programowy Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Kraftwerk był w Polsce w 1981 r., a ostatnio - w 2004 r. koncertował w Warszawie.
Organizatorom nie wolno ujawniać, co muzycy będą robić w czasie wolnym. Wiadomo jedynie, że chcieliby zwiedzić były obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Nie mają, mimo że osiągnęli status gwiazdy, niezwykłych życzeń.
Zespół powstał w 1970 r. Założyli go Florian Schneider i Ralf Huetter. Kraftwerk jest znany z eksperymentalnych syntetycznych brzmień. Niemiecki kwartet był inspiracją dla wielu twórców new wave, techno, elektro i house music. Jego największe przeboje to m.in. "Das Model" i "Pocket Calculator".
Tegoroczna, 6. edycja Festiwalu Sacrum Profanum została poświęcona współczesnej muzyce niemieckiej. W poprzemysłowych przestrzeniach Krakowa wystąpili już m.in. Ute Lemper, London Sinfonietta, Ensemble Modern i Theatre of Voices. W przyszłym roku tematem przewodnim festiwalu ma być muzyka brytyjska.