"Świat muzyczny obchodzi dziś wielkie święto. Karłowicz stał się człowiekiem renesansu swej epoki" - napisał w liście na uroczystość minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdan Zdrojewski.
Specjalnym gościem koncertu był wokalista, kompozytor, znany ze swojego indywidualnego i niepowtarzalnego stylu - Grzegorz Turnau, który wykonał zaaranżowane przez siebie Pieśni Karłowicza.
"Karłowicz skomponował wiele pięknych, melodyjnych utworów. Gdyby tworzył w dzisiejszych czasach, na pewno byłyby to szlagiery" - powiedział w trakcie koncertu Turnau.
Solistami sobotniego koncertu byli sopranistka Bogumiła Dziel - Wawrowska oraz jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków młodego pokolenia, Janusz Wawrowski.
Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej dyrygował Gabriel Chmura. Zespół tworzą pasjonaci, najwybitniejsi absolwenci i studenci europejskich wyższych szkół muzycznych.
Mieczysław Karłowicz urodził się 11 grudnia 1876 w Wiszniewie. W roku 1887 osiedlił się w Warszawie, gdzie skomponował pierwsze utwory. W stolicy uczył się gry na skrzypcach i teorii muzyki oraz
studiował nauki przyrodnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W roku 1889 po raz pierwszy przyjechał do Zakopanego.
W 1906 r. kompozytor osiedlił się pod Giewontem. Prócz komponowania odbywał liczne wycieczki górskie, jeździł na nartach, fotografował górskie pejzaże, publikował artykuły o tematyce górskiej.
Karłowicz był jednym z pionierów polskiego taternictwa i turystyki górskiej oraz jednym z inicjatorów powołania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które powstało już po jego tragicznej śmierci. Zginął w zwałach lawiny śnieżnej w czasie samotnej wędrówki w Tatrach, u stóp Małego Kościelca 8
lutego 1909 roku, w wieku 33 lat. Wówczas odbyła się pierwsza, nieoficjalna jeszcze, akcja TOPR-u.
Organizatorami koncertu było Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem oraz Urząd Miasta Zakopane. Patronat honorowy nad Rokiem Karłowicza sprawuje minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdan Zdrojewski.