ON AIR
od 14:00 Życie z klasą zaprasza: Urszula Urzędowska

W piątek początek festiwalu "Chopin i jego Europa"

Koncertem z udziałem chorwackiego pianisty Ivo Pogorelicia rozpocznie się w piątek w Warszawie 4. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".

Jak ocenił podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Leszczyński, koncert inauguracyjny będzie wyjątkowym wydarzeniem.

Pogorelić - artysta znany z oryginalnych interpretacji utworów - w pierwszej części piątkowego koncertu zagra solo, potem zaś z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. Wykonane zostaną Nokturn e-moll op. 72 i Sonata h-moll op. 58 Fryderyka Chopina oraz II Koncert fortepianowy c-moll op. 18 Siergieja Rachmaninowa.

"To będzie połączenie recitalu i koncertu symfonicznego" - zwrócił uwagę Leszczyński. "Na samym początku Pogorelić zgodził się grać oba koncerty Chopina, potem powiedział, że nie zagra ani jednej jego nuty, ale zagra Rachmaninowa. Kiedy dowiedział się, że istnieje możliwość wykonania dzieł Rachmaninowa i Chopina -
zaczęły się poważne rozmowy" - opowiadał Leszczyński o negocjacjach z pianistą.

"Czeka nas ciekawa przygoda, bo wiemy jak Pogorelić potrafi budować interesującą i nietypową formę utworu" - uznał dyrektor Festiwalu.

Leszczyński przypomniał także, że tegoroczna edycja festiwalu jest opatrzona podtytułem "Od Pogorelicia do Czajkowskiego".

Drugie nazwisko w podtytule odnosi się zarówno do rosyjskiego kompozytora Piotra Czajkowskiego, jak i do polskiego pianisty i kompozytora Andrzeja Czajkowskiego, zmarłego w 1982 r., którego II Koncert fortepianowy zostanie wykonany podczas jednego z festiwalowych wieczorów. Artysta zostanie przypomniany 17 sierpnia
premierowym wykonaniem II Koncertu fortepianowego, skomponowanego w 1975 roku. Tego samego dnia publiczność usłyszy także I Koncert fortepianowy b-moll op. 23 Piotra Czajkowskiego.

W sumie w festiwalu udział weźmie ponad 200 wykonawców, zaplanowano 23 koncerty - 9 symfonicznych oraz 14 recitali fortepianowych i koncertów kameralnych.

Wśród pianistów, którzy wezmą udział w festiwalu, znajdą się także m.in. Grigory Sokolov, Dang Thai Son, Olli Mustonen, Kevin Kenner, Howard Shelley, Dina Yoffe, Michie Koyama. Polskę reprezentować będą: Janusz Olejniczak, Maciej Grzybowski, Piotr Różański oraz Jan Lisiecki - 13-latek z Kanady pochodzenia
polskiego.

Tradycyjnie już w festiwalu uczestniczyć będą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jacka Kaspszyka i Howarda Shelleya, Orkiestra Filharmonii Narodowej prowadzona przez Antoniego Wita, oraz Orkiestra XVIII Wieku, grająca na instrumentach z epoki pod dyrekcją Fransa Brueggena.

Koncerty będą odbywać się w salach Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego - Opery Narodowej oraz w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Artyści zostali zaproszeni przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, głównego organizatora festiwalu, z którym współpracują tradycyjnie Filharmonia Narodowa, Teatr Wielki-Opera Narodowa oraz Program 2. Polskiego Radia.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli prezydent Lech Kaczyński, minister kultury Bogdan Zdrojewski oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" po raz pierwszy odbył się w roku 2005. Głównym jego zamierzeniem programowym jest przedstawienie twórczości patrona w kontekście kulturowym - pokazanie jej związków zarówno z kompozytorami XIX wieku, jak i twórcami następnych generacji.

Tegoroczna edycja festiwalu potrwa do 31 sierpnia.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic