ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Natalia Grzeszczyk

Zaginiona płyta Johnny'ego Casha ujrzy światło dzienne

Owiana legendą płyta "Out Among Stars" słynnego amerykańskiego wokalisty country Johnnyego Casha w marcu ujrzy światło dzienne. Na krążku znajdzie się tuzin piosenek zarejestrowanych w latach 80., gdy artysta eksperymentował z muzyką popularną.

"To przepiękna płyta, której nikt nigdy nie słyszał" - mówi o "Out Among Stars" syn Johnny'ego Casha, John. To właśnie z jego inicjatywy krążek, uznawany przez lata za zaginiony, znajdzie się w sklepach.

Spadkobierca słynnego muzyka wraz z archiwistami wytwórni Columbia Legacy Recordings spędzili większość 2012 roku na przeglądaniu pudeł z taśmami i ich wnikliwym przesłuchiwaniu. Natknąwszy się na materiał z lat 1981-85 uznali, że mają w rękach prawdziwą perełkę.

"Te nagrania prezentują go w szczytowej formie wokalnej" - zapewnia John Carter Cash.

Płytę "Out Among Stars" Johnny Cash przygotował na zlecenie wytwórni Columbia, która chciała z nią dotrzeć poza wąskie grono odbiorców muzyki country. Narzucone odgórnie popowe brzmienie frustrowało Casha, który tytułował siebie wówczas "miejskim kowbojem". Ciągnące się spory między muzykiem a firmą płytową doprowadziły do zarzucenia planów wydania "Out Among Stars" w 1986 roku. Niedługo potem Johnny Cash opuścił szeregi Columbia Records.

Odnaleziony w archiwach album "Out Among Stars" trafi do sklepów w marcu.

John Ray Cash (ur. 26 lutego 1932 roku, zm. 12 września 2003 roku) był jednym z najwybitniejszych wokalistów amerykańskich. Jego ciepły, pełen ekspresji baryton zjednał mu rzesze wielbicieli. Przez sześć dekad działalności estradowej wylansował wiele przebojów, m.in.: "I Walk The Line", "Folsom Prison Blues", "Ring of Fire" czy "Man In Black". Choć utożsamiany głównie z nurtem country, nagrywał też gospel, folk, rock'n'roll i bluesa. fot.PAP/EPA (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic