Zawieszono wiechę na szczycie Centrum Chopinowskiego

Wiecha zatknięta na szczycie konstrukcji budynku Centrum Chopinowskiego w Warszawie przy ul. Tamka oznacza zakończenie budowy, która z przygodami toczyła się od 2004 r. Całość ma być gotowa w roku 2010 - ogłoszonym Rokiem Chopinowskim.

Piątkowa uroczystość miała efektowną oprawę: wiecha ma kształt wierzby, przechylonej przez wiatr, podobnej do tej z pomnika Fryderyka Chopina w warszawskich Łazienkach Królewskich. Na rusztowaniu przed fasadą budynku ułożono litery z sześciennych, białych lampionów. Miały one symbolizować nuty głównego motywu
Etiudy a-moll, nazywanej II Etiudą Rewolucyjną Chopina. Przy dźwiękach tego utworu, wykonanego na żywo przez słynnego pianistę Stanisława Drzewieckiego, budynek został oświetlony i zaprezentowany publiczności.

Gmach ma osiem pięter. Stanął naprzeciwko Zamku Ostrogskich, w którym znajduje się Muzeum Fryderyka Chopina, na miejscu XIX-wiecznej, dwupiętrowej kamienicy. Dolna część fasady Centrum będzie repliką stojącego tam wcześniej budynku. Powyżej ma się znaleźć nowoczesna elewacja ze szkła i kamienia.

Budowa Centrum Chopinowskiego jest elementem przygotowań do obchodów Roku Chopinowskiego, zaplanowanego na 2010 r., z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora.

Jak powiedział dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, koordynującego obchody, Grzegorz Michalski, prace które wykonywane są obecnie powinny być już dawno wykonane. Tymczasem, Polska dopiero teraz zabiera się we właściwy sposób do zgromadzenia i udostępnienia spuścizny Chopina oraz do upowszechnienia wiedzy o nim.

"To jest kwestia nadrobienia zaległości z całego ubiegłego wieku lub sięgających nawet czasów zaborów. To gigantyczny program zupełnie podstawowych rzeczy. Musimy zrobić porządne muzeum, wydać odpowiednio rękopisy Chopina, udostępnić ludziom bibliotekę, urządzić Żelazową Wolę. Mówiło się niekiedy, a i teraz marzy się o tym, aby rozmach Roku Chopinowskiego, 2010, był co najmniej taki jak Roku Mozartowskiego w Austrii sprzed paru lat. Tylko nie bierze się pod uwagę faktu, że Austriacy przez długie lata tworzyli ten dorobek, a my mamy duże zaległości" - podkreślił Michalski.

Pomysł zbudowania Centrum powstał w 2004 r. Jego inicjatorem był ówczesny minister kultury Waldemar Dąbrowski, obecnie pełnomocnik ds. obchodów Roku Chopina. Konkurs na projekt architektoniczny rozstrzygnięto w lutym 2005 r. Akt erekcyjny wmurowano we wrześniu 2005 r. Przetarg na budowę został rozstrzygnięty jednak dopiero w kwietniu 2007 r. Budowa opóźniła się z powodu protestów sąsiednich mieszkańców, którzy zaskarżyli pozwolenie na budowę. Inwestycję komplikowały też problemy finansowe oraz techniczne. Przy budowie
podziemnych kondygnacji ekipy budowlane natknęły się na wodę, która uniemożliwiała stabilną konstrukcję fundamentów i podziemnych kondygnacji.

Rok Chopinowski ma być formą uczczenia 200. rocznicy urodzin kompozytora. Przypada ona 1 marca 2010 roku.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic