ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

13. festiwal filmowy Hommage à Kieślowski - w sierpniu pod hasłem "Musimy sobie pomagać"

"Musimy sobie pomagać" - to hasło 13. festiwalu filmowego Hommage à Kieślowski, który odbędzie się w dniach 23-25 sierpnia w Sokołowsku na Dolnym Śląsku. W programie znajdą się m.in. pokazy "Dekalogu", dzieł czeskiego kina oraz konkurs dla studentów szkół filmowych.

13. festiwal filmowy Hommage à Kieślowski - w sierpniu pod hasłem "Musimy sobie pomagać"
Warszawa 12.1988. Reżyser filmowy Krzysztof Kieślowski / fot.PAP/Tadeusz Zagoździński

13. odsłonę festiwalu Hommage à Kieślowski Fundacja InSitu zapowiedziała w środę, w 28. rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. Jak poinformowała, odbędzie się ona pod hasłem "Musimy sobie pomagać". "To myśl o uniwersalnej mocy, która skupia się nie tylko na pilnej potrzebie szerzenia pomocy, ale też na związanych z nią faktycznych działaniach, przejściu do praktyki. Musimy sobie pomagać (Musíme si pomáhat) to również tytuł bardzo cenionego i lubianego w Polsce czeskiego filmu Jana Hrebejka z 2000 roku, do którego chcielibyśmy po ponad 20-letniej przerwie powrócić" - podkreślono w komunikacie.


W programie wydarzenia zaplanowano m.in. pokazy filmów Kieślowskiego - "Dekalogu" i serii "Trzy kolory" - oraz wybranych dzieł czeskiego kina. Zdaniem organizatorów taki wybór umożliwi uczestnikom festiwalu "głębsze zrozumienie wpływów i kontekstu, w jakim powstawała twórczość Kieślowskiego".

Dyrektorka artystyczna festiwalu Diana Dąbrowska zwróciła uwagę, że "w tym roku będziemy świętować 50-lecie realizacji filmu dokumentalnego +Prześwietlenie+". "W tym krótkim filmie dokumentalnym z 1974 roku polski reżyser i patron festiwalu próbuje wniknąć w świat ludzi dotkniętych chorobą płuc. To temat niezwykle bliski jego sercu ze względu na wieloletnią chorobę jego ojca, Romana. Część zdjęć nakręcono m.in. w Sokołowsku. W 2024 mija również 40-lat od rozpoczęcia produkcji jednego z najgłośniejszych fabuł duetu Krzysztof Kieślowski & Krzysztof Piesiewicz (filmu, który właściwie rozpoczął ich długoletnią, niezwykle owocną współpracę) – Bez końca. Te dwa filmy zostaną pokazane i omówione w towarzystwie gości specjalnych podczas tegorocznej edycji festiwalu. - powiedziała, cytowana w tekście.

Nie zabraknie obrazów innych twórców, wśród nich ubiegłorocznego laureata berlińskiego Złotego Niedźwiedzia "Adamant" Nicolasa Philiberta, "Zielonej granicy" Agnieszki Holland, "Muru" Kasi Smutniak i "Strzępów" Beaty Dzianowicz. "Nowością w tegorocznej edycji jest konkurs dla studentów szkół filmowych, który ma na celu odkrycie nowych talentów i zachęcenie młodych twórców do eksploracji tematów bliskich filozofii Kieślowskiego. To niepowtarzalna okazja dla młodych filmowców, by zaprezentować swoje prace szerszej publiczności i zyskać cenne wskazówki od uznanych postaci ze świata kina" - czytamy.

Do Sokołowska przyjadą m.in. Grażyna Szapołowska, Olaf Lubaszenko, Dariusz Jabłoński, Małgorzata Imielska, Łukasz Ronduda, Magdalena Łazarkiewicz, Janusz Zaorski, Dorota Stalińska, Marzena Trybała, Marcin Bortkiewicz, Anna Osmólska-Mętrak, Michał Oleszczyk, Zbigniew Zamachowski, Gabriela Muskała i Jacek Petrycki.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.hommageakieslowski.pl/ oraz na profilach festiwalu w mediach społecznościowych.

Krzysztof Kieślowski (ur. 27 czerwca 1941 r., zm. 13 marca 1996 r.) był reżyserem filmów dokumentalnych i fabularnych, jednym z współtwórców kina moralnego niepokoju. Swoje późniejsze ważne filmy, takie jak "Krótki film o zabijaniu", "Krótki film o miłości", "Podwójne życie Weroniki" i trylogia "Trzy kolory", stworzył we współpracy ze scenarzystą Krzysztofem Piesiewiczem. Kieślowski był laureatem prestiżowych nagród, m.in. Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji za "Trzy kolory: Niebieski" oraz Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie za "Trzy kolory: Biały".

Daria Porycka

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic