16. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage 2008

Pokaz filmu "Doubt" (Wątpliwość) w reż. Johna Patricka Shanley ze zdjęciami Rogera Deakinsa zainauguruje w sobotę konkurs o Złotą Żabę 16. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage. Tegoroczna impreza odbywać się będzie w Łodzi w dniach 29 listopada - 6 grudnia.



Podczas otwarcia - oprócz prezentacji konkursowego filmu "Doubt" - odbędą się również pokazy specjalne filmów "Death Defying Acta" oraz "W", z udziałem autorów zdjęć Harisa Zambarloukosa i Phedona Papamichaela. Zostaną też wręczone nagrody specjalne festiwalu.

Nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego, przyznawaną wybitnym aktorom, których dorobek artystyczny cechuje "wyjątkowa wrażliwość wizualna oraz szczerość i prawda w kreowaniu postaci", otrzyma francuska aktorka Isabelle Huppert. Znana jest ona m.in. z filmu François Ozona "8 kobiet" i z obrazu "Pianistka" Michaela Hanneke.

Jeremy Thomas odbierze nagrodę dla producenta filmów wybitnych pod względem wizualnym, a Kazimierz Barabasz - specjalną nagrodę za wybitne osiągnięcia w filmie dokumentalnym.

Uroczystości otwarcia festiwalu będzie towarzyszyć wernisaż wystawy zdjęć z planów filmowych oraz fotosów z filmów Alana Parkera. Zdjęcia, które zostaną zaprezentowane w Teatrze Wielkim, dokumentują dorobek artystyczny jednego z najsłynniejszych światowych reżyserów, autora takich filmów, jak "Ptasiek", "Sława", "Pink Floyd The Wall". Wieczór galowy zakończy koncert Isobell Campbell i Marka Lanegana, który odbędzie się w
Filharmonii Łódzkiej.

W tym roku o główne nagrody festiwalu rywalizować będą autorzy zdjęć do 16 filmów. Oprócz filmu "Doubt" jury oceni jeszcze m.in. zdjęcia Michała Englerta do filmu "33 sceny z życia", Rainera Klausmana do "The Baader Meinhof Complex", Adama Sikory do "Czterech nocy z Anną", Lula Carvalho do "Elitarnych", Carla Koschnick do "For my father", Marco Onorato do "Gomorry", Aske Alexander Foss do "Go with peace Jamill", Barry Ackroyd'a do "The hurt locker", Gyula Pados do "Miasta ślepców" i Jolanty Dylewskiej do "Tulipana".

Podczas festiwalu oceniane też będą najnowsze polskie produkcje. Reżyser i autor zdjęć zwycięskiego filmu zostaną nagrodzeni podczas ceremonii zamknięcia imprezy. Odbędzie się również konkurs etiud studenckich o Złotą Kijankę. W tym roku rywalizować będzie o nią 31 filmów zrealizowanych przez studentów 20 szkół filmowych z 15 krajów, m.in. Australii, Austrii, Hiszpanii, Indii, Izraela, Meksyku, Nowej Zelandii i Polski.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu także dokumentaliści z całego świata będą ubiegać się o Złotą Żabę. Spośród niemal 400 zgłoszeń wyłoniono 23 tytuły konkursowe. Będzie też nowy konkurs wideoklipów. Kapituła festiwalu dokonała wyboru sześciu najlepszych, jej zdaniem, wideoklipów muzycznych z 2007 i 2008
roku. Oceniane mają być artystyczne walory obrazu oraz spójność obrazu z muzyką i przedstawioną historią.

Podczas Plus Camerimage 2008 odbędzie się również przegląd kinematografii słowackiej, rumuńskiej oraz portugalskiej. Imprezie towarzyszyć będą warsztaty i seminaria.

W poniedziałek odbyła się w Łodzi konferencja prasowa poświęcona festiwalowi. Jej gościem był m.in. wybitny amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy Oliver Stone. Dzień wcześniej wziął w Łodzi udział w premierowym pokazie swojego najnowszego filmu pt. "W".

"W" to film biograficzny, którego bohaterem jest ustępujący prezydent USA George W. Bush. To trzeci prezydent, którego filmową biografię przygotował Stone. Wcześniej powstały obrazy, których bohaterami byli: 35. prezydent USA John Fitzgerald Kennedy (film pt. "JFK") i 37. prezydent USA Richard Nixon (film pt. "Nixon").

Stone pytany przez dziennikarzy, czy będzie film o nowym prezydencie USA Baracku Obamie, odpowiedział, że nie zamierza już więcej kręcić filmów o prezydentach. "Film W był ostatnim filmem prezydenckim" - oświadczył.

Według niego, "W" to obraz o końcu imperium amerykańskiego. Ukazuje "króla tyranów" - jak nazywa G. W. Busha - który zostawił kraj na skraju bankructwa i uwikłanego w trzy wojny: w Iraku, Afganistanie i w "wyimaginowaną wojnę z terroryzmem".

"W" będzie można także obejrzeć podczas festiwalu Plus Camerimage.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic