Noc Muzeów rozpocznie koncert Urszuli Dudziak na Rynku Starego Miasta o godz. 19.
Wystawy będzie można oglądać m.in. w Muzeum Narodowym, Historycznym m.st. Warszawy, Królikarni, Muzeum Karykatury i
Muzeum Literatury oraz w Centrum Sztuki Współczesnej, galerii Zachęta i galerii Foksal.
Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizuje rowerową grę miejską śladami "Przewodnika po Warszawie" z 1938 roku i przegląd filmów przedwojennych w plenerze na dziedzińcu Muzeum Powstania Warszawskiego. Będzie można zobaczyć też m.in. wystawę czasową "Listy z Powstania".
W Galerii Peron przy ul. Ząbkowskiej zaplanowano wystawę biżuterii artystycznej oraz ozdób z filcu, wykonanych przez grupę
młodych artystek, a także prezentację garncarstwa.
W Muzeum Przemysłu będzie można uczestniczyć w wypalaniu w gazowym piecu glinianego modelu polskiego motocykla Sokół 600 w skali 1:1. Zaplanowano również m.in. pokaz technik witrażownictwa tradycyjnego.
Warszawskimi ulicami przejdą teatry uliczne. W różnych częściach miasta wystąpią: Teatr Akt, Teatr Forma, Teatr Emocji i Wyobraźni, Teatr Akademia Ruchu i Teatr Tancerzy Ognia Salamandra.
Muzea i galerie czynne będą w nocy z 17 na 18 maja od godz. 19 do 1 w nocy. Ostatni zwiedzający będą mogli wejść do muzeów około północy. Udział we wszystkich imprezach jest bezpłatny.
Tradycyjnie podczas Nocy Muzeów zwiedzających wozić będzie bezpłatnie 50 autobusów.
Noc Muzeów w Warszawie organizowana jest już po raz piąty. Podczas zeszłorocznej edycji ponad 80 placówek kulturalnych
odwiedziło blisko 150 tys. osób.
Akcja Miasta Stołecznego Warszawy jest organizowana w ramach Europejskiej Nocy Muzeów. Rok temu uczestniczyło w niej ponad 40 krajów i około 2 tys. muzeów i galerii. Tradycyjnie Noc Muzeów we wszystkich zaangażowanych w projekt miastach odbywa się tego samego dnia.