17 spektakli w przeglądzie teatralnym "Kontrapunkt 2009"

17 spektakli, w tym 14 konkursowych, będą mogli obejrzeć widzowie 44. Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2009. Część przedstawień zostanie zaprezentowana w Berlinie. - poinformowali w poniedziałek w Szczecinie organizatorzy przeglądu.


Zaplanowany na przedostatni tydzień przyszłego miesiąca, od 22 do 26 kwietnia, Kontrapunkt to nie tylko spektakle teatralne, ale także liczne imprezy towarzyszące: koncerty, dyskusje panelowe, widowiska plenerowe.

O Grand Prix konkursu przyznawane przez publiczność walczyć będą spektakle teatrów polskich, ale także z Norwegii, Chorwacji, Niemiec, Szwajcarii. Po raz pierwszy w historii przeglądu do konkursu staje więcej teatrów zagranicznych niż rodzimych - podkreślali organizatorzy.

Swoje dokonania pokażą m.in.: krakowski Narodowy Teatr Stary wystawiając w Szczecinie "blogi.pl", warszawski teatr Montownia z Utworem sentymentalnym na czterech aktorów, Teatr Maksyma Gorkiego z Berlina ze sztuką "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku", czy teatr z norweskiego Bergen prezentujący spektakl "The Convent".

W programie pięciodniowego przeglądu zaplanowano także dwa wielkie widowiska plenerowe. Fundacja Kresy 2000 przedstawi "Klątwę" w szczecińskim Parku Kasprowicza, natomiast niemiecki Theater Titanick przedstawi ma jednym z nabrzeży widowisko pt. "Titanic".

Wydarzeniem wieńczącym przegląd będzie jego spektakl finałowy "Król umiera, czyli ceremonie" wg Eugene Ionesco przygotowany przez Narodowy Teatr Stary w Krakowie i reżyserowany przez Piotra Cieplaka. Wystąpią w nim takie gwiazdy polskiej sceny jak Jerzy Trela, Anna Polony, Anna Dymna, Dorota Segda.

Kontrapunktowi będzie towarzyszyć także dyskusja m.in. teatrologów, kulturoznawców, krytyków sztuki, którzy spotkają się, by przedyskutować temat "Teatr - miejsce uwodzenia".

W sobotnią noc przeglądu dla szczecinian pod hasłem "Północ teatrów" zagra większość kameralnych scen w mieście.

PTMF to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Eksponuje najnowsze nurty i poszukiwania teatru, konfrontuje przykłady różnorodnych stylistyk i języków teatralnej wypowiedzi, dokonania uznanych twórców z interesującymi eksperymentami początkujących artystów.

Po raz pierwszy festiwal odbył się w 1966 r. jako I Szczeciński Tydzień Teatralny. Przyjęta kilka lat temu nazwa "Kontrapunkt" oddaje charakter szczecińskich spotkań, zestawiających tradycyjne spektakle z przedstawieniami teatrów off-owych.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic