To nie film biograficzny, ale uchwycony w ruchu portret wybitnego europejskiego artysty Andrzeja Seweryna – tak tytuł "Jestem postacią fikcyjną" w reżyserii Arkadiusza Bartosiaka określają organizatorzy 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Produkcja będzie miała premierę podczas ceremonii otwarcia 26 maja w kinie Kijów. Do końca festiwalu na ekranach krakowskich kin studyjnych zostanie wyświetlonych w sumie 180 tytułów z całego świata.
"W tych filmach, jak w lustrze, będzie można obejrzeć to, co nas dotyczy" – zapowiedział podczas konferencji prasowej w środę dyrektor festiwalu Krzysztof Gierat. "Ten festiwal nie może być nie o tym, o czym jest ten świat. Ten świat jest ciągle w konflikcie, mamy wojnę w Ukrainie, problem na granicy z Białorusią, głód w Afryce, niezwykle okrutny konflikt w Gazie. (…) Trudno, żeby filmowcy tego nie zauważali" – wskazał, dodając, że twórcy poprzez swoją refleksję i doświadczenie zwracają uwagę publiczności na to, co "ukryte przed ludzkimi oczami". "Jesteśmy piękni, jesteśmy wspaniali, kochamy, ale i nienawidzimy, potrafimy być okrutni – i to wszystko w tych filmach jest zawarte" – dodał Krzysztof Gierat.
100 prezentowanych podczas festiwalu filmów weźmie udział w konkursach: międzynarodowym konkursie dokumentalnym, międzynarodowym konkursie krótkometrażowym, konkursie polskim oraz międzynarodowym konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic.
W międzynarodowym konkursie dokumentalnym jury poprowadzi Nick Read. Oprócza niego w jury zasiądą także Margje de Koning (Holandia), Eliza Kubarska (Polska), Dragan von Petrovic (Serbia) oraz Monica Lazurean-Gorgan (Rumunia). Przewodniczącą międzynarodowego konkursu krótkometrażowego będzie Corina Schwingruber-Ilić (Szwajcaria), wraz z nią filmy oceniać będą także Toril Simonsen (Norwegia), Heinz Hermans (Niemcy) i Tomek Popakul (Polska).
W jury sekcji konkursowej DocFilmMusic zasiądą Michał Fojcik (Polska), Ana Sofia Fonseca (Portugalia) oraz Matej Bobrik (Słowacja/Polska). Natomiast w konkursie polskim osobne jury będzie oceniać krótkie metraże (tu: Jacek Borcuch, Joanna Łapińska, Julia Orlik) oraz dokumenty (Piotr Śliskowski, Marta Minorowicz, Joanna Ostrowska).
Wyniki festiwalowych konkursów zostaną ogłoszone podczas ceremonii zamknięcia 1 czerwca w kinie Kijów. Po raz pierwszy zakończeniu będzie towarzyszyła światowa premiera filmu - wyświetlone zostanie wówczas "All Inclusive" Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, którzy zderzają w opowieści o polskiej wycieczce do Agadiru różne kinowe gatunki.
W trakcie festiwalu pokazom filmów będzie towarzyszyło pasmo wydarzeń branżowych w ramach sekcji KFF Industry. "To sekcja skierowana do reżyserów, twórców, producentów, którzy pracują nad swoim filmem, chcą wypromować swój film, dowiedzieć się więcej o trendach światowych. To miejsce, które ułatwia też kontakt z międzynarodową branżą filmową" - wyjaśniła dyrektor biura programowego KFF Barbara Orlicz-Szczypuła. Wydarzenia w tej sekcji będą podzielone na dwa segmenty - jeden z nich będzie dotyczył produkcji animowanych, drugi - dokumentalnych.
"Oprócz tego będzie też dużo konferencji, spotkań, debat" - zapowiedziała Orlicz-Szczypuła, wskazując na spotkanie poświęcone sytuacji filmu dokumentalnego w krajach Grupy Wyszehradzkiej. "W zeszłym roku zainicjowane przez nas spotkanie producentów z tej Grupy zaowocowało postulatem, żeby stworzyć wyszehradzki fundusz filmowy, więc będziemy kontynuować tę ideę" - dodała.
Na tegoroczny festiwal zgłoszono rekordowe ponad 2,5 tysiąca filmów, w tym 1343 krótkometrażowe fabuły z całego świata, 550 pełnometrażowych filmów dokumentalnych, 400 krótkometrażowych dokumentów i 256 krótkometrażowych animacji.
64. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w krakowskich kinach od 26 maja do 2 czerwca oraz online na KFF VOD od 31 maja do 16 czerwca. Od tego roku obok festiwalowego logo oficjalnie figuruje hasło "insider".
Festiwal znajduje się na liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.
Julia Kalęba