34. Opolskie Konfrontacje Teatralne od 16 kwietnia

34. Opolskie Konfrontacje Teatralne (OKT) "Klasyka Polska 2009" rozpoczną się 16 kwietnia. Podczas imprezy publiczność i jury obejrzą 8 spektakli konkursowych. Trzy z nich to imprezy grane na deskach macierzystych teatrów, na które zostaną zorganizowane wyjazdy.



"To spektakle bardzo drogie, dlatego jedynym sposobem na to, żeby publiczność festiwalu mogła je obejrzeć, są wyjazdy do teatrów, w których te przedstawienia powstały" - wyjaśnił w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor opolskiego Teatru im. Jana Kochanowskiego i dyrektor artystyczny festiwalu, Tomasz Konina.

Podczas tegorocznych konfrontacji zaplanowano 3 wyjazdy - do Wrocławia na "Lalkę" w reżyserii Wiktora Rubina, do Krakowa na "Trylogię" w reżyserii Jana Klaty w Starym Teatrze i do Bydgoszczy do Teatru Polskiego na "Sprawę Dantona" w reżyserii Pawła Łysaka. Za każdym razem autokary z chętnymi wyruszą spod opolskiego teatru im. Kochanowskiego.

Konina podkreślił, że budżet tegorocznych Konfrontacji (ok. 650 tys. zł) nie pozwolił na zaproszenie teatrów z Wrocławia, Bydgoszczy i Krakowa do zaprezentowania się w Opolu. "Taki wyjazdowy charakter wynika z chęci pogodzenia kryzysu finansowego, jaki dotknął festiwal, z absolutną koniecznością pokazania publiczności opolskiej bardzo ważnych przedstawień, które są horrendalnie drogie, i nie stać nas, aby zaprosić je do
Opola" - tłumaczył.

Dyrektor wyjaśnił, że wszystkie "wyjazdowe" spektakle to przedstawienia realizowane z dużym rozmachem, przez duże zespoły aktorskie i z rozbudowaną scenografią. "Koszt przywiezienia takiego przestawienia do Opola, wybudowania scenografii i zakwaterowania zespołu, to ponad 100 tys. zł" - poinformował Konina.


Oficjalne rozpoczęcie festiwalu odbędzie się - podobnie jak w ubiegłym roku - w plenerze. Spektaklem otwierającym 34. OKT będzie wystawiony poza konkursem na opolskim Rynku "Hiob" Karola Wojtyły w wykonaniu Teatru Woskriesenije ze Lwowa.

Oprócz 3 wyjazdowych spektakli jury i publiczność obejrzą 5 przedstawień konkursowych. Są wśród nich premierowe "Panny z Wilka" według Iwaszkiewicza w reżyserii Tomasza Koniny i wykonaniu zespołu opolskiego dramatu i "Wieczór Sierot" według Janusza Korczaka w reżyserii Michała Borczucha z Miasta Dialogu z Łodzi.

Teatr im. Szaniawskiego z Wałbrzycha przywiezie do Opola "Opętanych" Gombrowicza w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego, zespół Teatru Jaracza z Łodzi pokaże "Wyzwolenie" Wyspiańskiego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego, a na zakończenie Konfrontacji będzie można zobaczyć "Grube Ryby" Bałuckiego Teatru Polonia w Warszawie w reżyserii Krystyny Jandy.

Wśród imprez towarzyszących OKT jest blok spektakli poświęconych Jerzemu Grotowskiemu zatytułowany "Gra z pamięcią. Grotowski - Inspiracje (Opole 1959-1964)". Rok 2009 został ogłoszony Rokiem Grotowskiego, a lata 1959-64 to czas, gdy w Opolu działał Teatr 13 Rzędów, później przemianowany na Teatr Laboratorium.

Podczas Konfrontacji będzie można obejrzeć trzy spektakle oparte na zrealizowanych w latach 60. w Opolu scenariuszach Grotowskiego: "Kordiana", "Doktora Faustusa", i "Hamleta". Ich realizację powierzono trzem młodym artystom - reżyserowi, choreografowi i performerowi.

Werdykt festiwalowego jury, którego skład na razie nie jest znany, poznamy po zakończeniu ostatniego spektaklu konkursowego - w nocy z niedzieli 26 na poniedziałek 27 kwietnia.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic