Jak poinformowała Agnieszka Wolak z AFF, festiwal będzie okazją do zapoznania się ze współczesną kinematografią amerykańską, a poprzez nią również z kulturą i rzeczywistością Stanów Zjednoczonych. Na festiwalu będą prezentowane zarówno najnowsze tytuły uznanych reżyserów, jak i dzieła nieznanych twórców.
"Poprzez pokazywanie różnorodnego kina z Ameryki, festiwal będzie się starał odkłamywać wizerunek Stanów Zjednoczonych, postrzeganych jako wielki supermarket wytwarzający produkty - także filmowe - na globalny rynek" - mówiła Wolak.
W programie festiwalu zostanie pokazanych 96 filmów, w tym 50 nowych i najnowszych, spośród których 34 tytuły będą miały swoje polskie premiery, a 12 filmów zostanie zaprezentowanych w Europie po raz pierwszy.
AFF we Wrocławiu otworzy polska premiera audiowizualnego projektu Rebirth of a Nation Paula D. Millera znanego jako DJ Spooky. "Projekt jest swobodnym remiksem kontrowersyjnej superprodukcji D.W. Griffitha Narodziny narodu (Birth of a Nation) z 1915 r., która weszła do kanonu współczesnego kina dzięki nowatorskim, jak na owe czasy, zabiegom montażowym i reżyserskim" - dodała Wolak. W wieczór otwarcia festiwalu DJ Spooky wystąpi również na koncercie.
DJ Spooky to nowojorski eksperymentator, tworzący też dub, jazz, hip-hop i techno. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród artystycznych, a także autorem projektów audiowizualnych stanowiących komentarz do problemów współczesnego świata.
"Jego twórczość dowodzi, że bycie didżejem jest prawdziwą sztuką, a użycie elektroniki, cyfrowych kodów, znaków i innych zaawansowanych technologicznie środków wyrazu skrywa spójną filozofię i konkretne przesłanie. Zaangażowany społecznie, tworzy kompozycje mocno zakorzenione w rzeczywistości, a przynajmniej bezpośrednio się do niej odnoszące" - powiedziała Wolak.
Organizatorem festiwalu jest kierowane przez Romana Gutka Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, które przygotowuje Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty. AFF będzie się odbywał pod honorowym patronatem Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce, przy współpracy Gminy Wrocław oraz dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.