Andrzej Wajda otrzymał order Commandeur dans l'ordre des Arts et des Lettres (Order Sztuki i Literatury w randze Komandora); Andrzeja Rottermunda uhonorowano orderem Officier dans l'ordre des Arts et des Lettres (Order Sztuki i Literatury w randze Oficera).
Ambasador Francji w Polsce, Francois Barry Delongchamps, odznaczając Andrzeja Rottermunda podkreślił, że prowadzony przez niego Zamek Królewski w Warszawie to "ważny dla Francji partner wymiany kulturalnej".
"To właśnie dzięki panu współdziałamy. Francja miała m.in. szczęście przedstawić na Zamku Królewskim w 2005 roku wystawę Cienie i światła, nakreślającą cztery wieki francuskiego malarstwa" - przypomniał ambasador.
W opinii Andrzeja Rottermunda "dla muzealnika, otrzymanie orderu nadanego przez francuskiego ministra kultury jest ogromnym wyróżnieniem".
"Francja jest bowiem kolebką muzealnictwa, kolekcjonerstwa, miejscem, w którym narodził się państwowy mecenat nad sztuką, nad kulturą" - mówił Rottermund.
Zwracając się do Andrzeja Wajdy ambasador Francji przypomniał, że polski artysta jest już laureatem wielu francuskich nagród, m.in. film "Kanał" otrzymał w 1957 roku Srebrną Palmę w Cannes, a "Człowiek z żelaza" w 1981 roku Złotą Palmę w Cannes. W 1982 roku Andrzej Wajda zrealizował we Francji "Dantona". Dostał wówczas nagrodę francuskiego "Cezara". Wajda jest także członkiem Grona Nieśmiertelnych francuskiej Akademii Sztuk Pięknych (1997), a w 2001 otrzymał najwyższe francuskie odznaczenie - Legię Honorową.
"Order, który dziś odbieram jest kolejnym dowodem zaufania, jakim obdarza mnie Francja w czasie mego długiego życia(...). Francja to kraj, który zawsze był naszym azylem i schronieniem w trudnych dla Polski latach. Dlatego przyjmuję to wyróżnienie ze wzruszeniem i wielką wdzięcznością" - mówił Wajda.
Obecny podczas poniedziałkowej uroczystości marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, gratulując Wajdzie i Rottermundowi, ocenił, że "rolą tych, którzy tworzą kontakty, m.in. kulturalne, pomiędzy Polską a Francją jest poszerzania obszaru wzajemnego rozumienia".
"To piękne zadanie, przynoszące również zasłużone uznanie" - podkreślił Komorowski.
Odznaczonym gratulowali także m.in. prof. Władysław Bartoszewski, podsekretarz stanu w resorcie kultury Tomasz Merta, artyści Joanna Szczepkowska, Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak.