ON AIR
od 18:00 Filmowa Historia Świata zaprasza: Urszula Urzędowska

"Bajkowy świat Andersena"

Lalki oraz elementy scenografii, które powstały w polskich teatrach na potrzeby przedstawień dla dzieci opartych na baśniach Hansa Christiana Andersena, można oglądać w warszawskim Państwowym Muzeum Etnograficznym.

Wystawa prezentuje lalki, kostiumy, elementy dekoracji i projekty, które powstały w ciągu ostatnich kilku lat, do najbardziej znanych utworów duńskiego pisarza, m.in. "Królowej śniegu", "Dziewczynki z zapałkami", "Calineczki", "Brzydkiego kaczątka" czy "Księżniczki na ziarnku grochu". Pochodzą one ze zbiorów kilku teatrów lalkowych m.in.: Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w Opolu, Teatru Lalek Banjaluka w Bielsku-Białej i
Wrocławskiego Teatru Lalek, oraz Centrum Scenografii Polskiej w
Katowicach i Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

"Pokazujemy teatralną wizję Andersena, wizję ludzi teatru. Baśń można wizualizować na różne sposoby; jednym z nich jest teatr lalkowy. Mamy tutaj jedną z najstarszych sposobów wizualizacji baśni" - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego Jan Suliga. "Teatr lalkowy buduje rzeczywistość. Wchodzimy dzięki niemu w zmaterializowany kosmos Andersena" - dodał.

Na wystawie znalazły się lalki i projekty scenografii autorstwa wybitnych artystów, m.in. Leokadii Serafinowicz, Andrzeja Łabińca, Rajmunda Strzeleckiego, Wiesława Jurkowskiego i Joanny Braun.

Na ekspozycji preczytać można fragmenty nowych wersji baśni i opowiadań Andersena w przekładzie Bogusławy Sochańskiej z Duńskiego Instytutu Kultury. Sochańska jest pierwszą polską tłumaczką, która przełożyła dzieła pisarza bezpośrednio z duńskiego na polski.

Oprócz elementów scenografii zaprezentowano ilustracje do baśni Andersena autorstwa grafika Jana Marcina Szancera.

Duński pisarz Andersen jest wielką postacią światowej kultury. Napisał około 170 baśni, a także powieści, szkice z podróży, utwory sceniczne i około 800 wierszy. Jego utwory zostały przełożone na wiele języków. W 2005 roku przypadała 200. rocznica urodzin pisarza.

Honorowy patronat nad wystawą objęła Ambasada Królestwa Danii.
Ekspozycję można oglądać do listopada.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic