"Boisko bezdomnych" jest jednym z 16 obrazów walczących w tym roku o główną nagrodę festiwalu w Gdyni - Złote Lwy dla najlepszego polskiego filmu fabularnego.
To film, który porusza poważne sprawy - smutny problem bezdomności, a jednocześnie ma bardzo pozytywny przekaz - to jedna z najczęstszych pochwał pod adresem "Boiska bezdomnych", formułowanych przez dziennikarzy w Gdyni.
Ksiądz, górnik, marynarz i były piłkarz reprezentacji narodowej Polski - wszyscy bezdomni - to bohaterowie filmu Kasi Adamik. Film jest inspirowaną faktami opowieścią o ludziach, którzy zostali ciężko doświadczeni przez los, lecz nie chcą poddać się - walczą ze swymi słabościami, by odzyskać radość życia i ludzką godność.
Akcja filmu rozgrywa się w Warszawie, na Śląsku i w Niemczech. Bohaterowie to grupa bezdomnych mężczyzn, życiowych rozbitków, którzy formują własną drużynę futbolową, a następnie postanawiają walczyć w mistrzostwach świata bezdomnych w piłce nożnej.
Główną rolę zagrał Marcin Dorociński - wcielił się w trenera drużyny, Jacka Mroza, który niegdyś był znanym piłkarzem, a po latach walczy z nałogiem alkoholowym, jest obarczony problemami rodzinnymi, a wreszcie "ląduje" jako bezdomny na warszawskim Dworcu Centralnym.
Zawodników, którzy wchodzą w skład formowanej przez Mroza drużyny, zagrali m.in. Jacek Poniedziałek, Krzysztof Kiersznowski, Eryk Lubos i Bartłomiej Topa. W rolach drugoplanowych wystąpili Maria Seweryn i Zbigniew Zamachowski. Autorem zdjęć jest Jacek Petrycki. Scenariusz napisał Przemysław Nowakowski.
Adamik opowiadała na wtorkowej konferencji prasowej w Gdyni, że film ten jest inspirowany autentycznymi wydarzeniami. "Moja mama znalazła w gazecie krótką wzmiankę o tym, że Polacy zdobyli medal na mistrzostwach świata bezdomnych w piłce nożnej" - tłumaczyła.
Młoda reżyser podkreśliła, że zależało jej, aby film miał pozytywny przekaz. "Chciałam zrobić film o bohaterach, którym się udaje - powiedziała Adamik. - Jednocześnie nie chciałam wpadać w konwencję bajki, zależało mi na tym, żeby to była historia prawdopodobna".
Aktor Jacek Poniedziałek podkreślił, że piłka nożna to w tym filmie tylko "okoliczności", "Boisko bezdomnych" to przede wszystkim opowieść o tym, że dzięki swojej pasji, człowiek może wydostać się "z kłopotów, z ciemności".
Przed rozpoczęciem zdjęć aktorzy wcielający się w bezdomnych piłkarzy trenowali grę w piłkę nożną przez kilka tygodni - wspominała Adamik. "Było nawet parę kontuzji. Jednego z aktorów musiała zabrać karetka, ale na szczęście mógł wrócić na plan jeszcze tego samego dnia" - powiedziała reżyser.
Marcin Dorociński opowiadał natomiast z rozbawieniem o tym, jak w przerwie zdjęć wspólnie z Erykiem Lubosem usiłował wstąpić do baru w Katowicach, żeby napić się herbaty - obaj aktorzy byli wówczas w swoich filmowych kostiumach, ucharakteryzowani na bezdomnych. "W trzech barach nie chciano nam sprzedać herbaty, chociaż mieliśmy pieniądze" - wspominał Dorociński.
Na gdyński pokaz "Boiska bezdomnych" oraz na konferencję prasową po projekcji przyszła aktorka Alina Janowska (przebywająca w Gdyni w związku z pokazami filmu, w którym zagrała - "Niezawodnego
systemu" Izabeli Szylko). Janowskiej bardzo podobało się "Boisko bezdomnych". "To, co zobaczyłam zachwyciło mnie. Zachwycił mnie temperament tego filmu, doskonałe tempo i aktorstwo - palce lizać" - powiedziała aktorka.
Na ekrany polskich kin "Boisko bezdomnych" trafi 10 października.
33. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni trwa od poniedziałku, zakończy się w sobotę.