Inicjatorem i pomysłodawcą imprezy jest nestor i legenda polskiej kaskaderki - Krzysztof Fus.
Jak czytamy w słowie wstępnym Krzysztofa Fusa do programu festiwalu: Przyszedł do mnie we śnie, przed wielu laty Zbyszek Cybulski i powiedział: „...Siedzę sobie w niebie, nic mi nie brakuje, kolegów z filmu dużo, jest z kim i o czym pogadać, ale tam na ziemskim padole filmowym coś smutno! Wymyśl coś Krzysiu!”.
Spotkanie Krzysztofa Fusa z Tadeuszem Paradowiczem, prezesem Studia N-Art, zaowocowało podjęciem decyzji o realizacji tego przedsięwzięcia. Wizyta w Płocku i zrozumienie tej cennej inicjatywy u prezydenta miasta Płocka, Mirosława Milewskiego, stała się filmowym klapsem.
„Akcja” ruszyła i Płock stał się miastem, gdzie ta niespotykana dotychczas formuła festiwalu ukaże szerokiej publiczności zawody filmowe. Spotkania z twórcami, warsztaty, koncerty, castingi, seanse filmowe, konkursy, stypendia dla najlepszych, to atrakcje, które mają przybliżyć profesję filmową, również przyszłym adeptom tej sztuki.
Otwarty charakter Festiwalu potwierdza wolny wstęp na wszystkie imprezy.
„Powtarzam, że gdyby nie światło, charakteryzacja, wnętrza, nie byłoby mnie jako aktorki. O całej armii filmowców nie mówi się, bo ich nie widać” - mówi w relacji Gazety Wyborczej, Anna Korcz. Ta popularna aktorka wraz z Magdaleną Różczką oraz Krzysztofem Fusem i Tadeuszem Paradowiczem, będą gospodarzami Studia Festiwalowego, mieszczącego się na Rynku w Płocku. Tu będziemy świadkami dyskusji, projekcji, spotkań i koncertów.
W finałowym koncercie wystąpi Chuck Mangione, legendarny autor wielkiego hitu muzycznego „Children of Sanchez", z filmu o tym samym tytule.
Jednak już przedtem bardzo ciekawie zapowiada się koncert legendarnej grupy „Czechomor”, znanej w Polsce choćby z filmu Petera Zelenki „Rok diabła”.
Warszawska Szkoła Filmowa będzie prowadzić w liceum ogólnokształcącym „Małachowiance” warsztaty z montażu, dźwięku, charakteryzacji i scenopisarstwa. Nagrodą dla najzdolniejszych uczestników będą stypendia. W piątek, sobotę i niedzielę reżyser Grzegorz Skurski i Marek Frąckowiak przeprowadzą zajęcia z autokreacji i casting kandydatów do nowego polskiego filmu „Fenomen".
Wśród filmowców festiwal wzbudza zrozumiałe zainteresowanie. Swój udział zapowiedzieli tacy twórcy jak Allan Starski, Piotr Szulkin, Jan Peszek, Jan Machulski, Magdalena Tesławska.
Wkrótce, 24 sierpnia 2006 roku, odbędzie się konferencja prasowa w warszawskim Centrum Prasowym Foksal, w Domu Dziennikarza. Niech wprowadzeniem do tego wydarzenia będą słowa Tadeusza Paradowicza – dyrektora Festiwalu Cinemagic.pl.:
„Przypomniały mi się słowa Kazimierza Dejmka - dyrektora i reżysera - wypowiedziane do znakomitego aktora podczas jednej z prób: " Panie.....X-iński.........Artystą się bywa, rzemieślnikiem trzeba być". I pomyślałem o całej rzeszy znakomitych fachowców z branży filmowej, którzy znają się na swoim rzemiośle i dorzucają „perełki swojej pracy" do produktu finalnego, jakim jest film. I tak narodził się podtytuł Festiwalu Zawodów Filmowych - CineMagic – „Zawodowcy". Często wychodzimy z kina, kiedy jeszcze na ekranie przesuwa się długa lista, nawet kilkuset specjalistów, czasem artystów, ale zawsze dobrych rzemieślników. Chciałbym żeby Festiwal CineMagic odwrócił role, żeby Wielcy Twórcy Kina „wywołali do tablicy" nazwiska i osoby, którym często dużo zawdzięczają.
Więcej szczegółów www.cinemagic.pl
Wśród filmowców festiwal wzbudza zrozumiałe zainteresowanie. Swój udział zapowiedzieli także aktorzy, bez których kina nie ma.