W ocenach szans "Katynia" na Oscara dominowały wątpliwości, czy film o dramatycznym fragmencie historii Europy XX wieku ma szanse na przebicie się do amerykańskiej świadomości. "Katyń" zakończył swój oscarowy wyścig na nominacji, ale wygrał inny film odwołujący się do europejskiej historii. Austriacki reżyser Stefan Ruzowitzky opowiada w "Fałszerzach" historię, która wydarzyła się naprawdę w obozie koncentracyjnym.
Tzw. operacja Bernhard, została zapoczątkowana w roku 1942. W dwóch barakach obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen Niemcy uwięzili znakomitych grafików, drukarzy i bankowców, przeważnie Żydów, którym kazali preparować fałszywe funty i dolary. Te rzucone na rynek mistrzowskie fałszywki miały osłabić alianckie gospodarki. W latach 1942-45 140 więźniów wydrukowało tam ponoć 134 mln funtów. Znaczną część tej sumy esesmani zatopili potem w jeziorze Toplitz. Ten skarb obrósł legendą, szukały go w wodzie rzesze poszukiwaczy skarbów.
Film Ruzowitzky'ego, który powstał w koprodukcji austriacko-niemieckiej to jeden większych przebojów na ekranach kin w
Niemczech i Austrii. Obraz ten to także drugi film Ruzowitzky'ego, który reprezentował będzie Austrię w wyścigu o Oscara. Pierwszym był historyczny dramat "Die Siebtelbauern" w 1998 roku. Polska premiera "Fałszerzy" odbyła się 7 września zeszłego roku. W filmie zagrali m.in. Karl Markovics, August Diehl, Devid Striesow i Martin Brambach.
Reżyser Stefan Ruzowitzky, urodzony w 1961 roku w Wiedniu, studiował teatrologię i historię, a także uczęszczał na kursy i
seminaria takich znanych filmowców jak Syd Field, Zdenek Mahler i Vilmos Zsigmond. W pierwszej połowie lat 80. reżyserował i tworzył sztuki teatralne dla austriackiej stacji ORF. Od 1987 roku niezależnie reżyseruje teledyski i reklamy, a od 1996 roku filmy fabularne m.in. "Tempo", "Die Siebtelbauern", "Anatomia" i "Anatomia 2".