Zrealizowana w 1985 r. "Fala" wpisała się w kanon najlepszych polskich filmów dokumentalnych. "Jest spojrzeniem mistrza na polską muzykę i kulturę sprzed 23 lat" - mówi jedna z organizatorek festiwalu, Karolina Makowska.
Łazarkiewicz zrealizował wiele filmów dokumentalnych, reportaży, programów artystycznych i spektakli teatralnych. "Dla jarociniaków i osób związanych z ojczyzną polskiego rocka na zawsze pozostanie jednak twórcą Fali" - powiedziała Makowska.
W filmie z 1985 r. fragmenty koncertów Madame z Robertem Gawlińskim w roli wokalisty, Tiltu, Moskwy czy Dzieci Kapitana Klossa zostały skonfrontowane z wypowiedziami I sekretarza PZPR w Jarocinie, milicjantami czy sekretarz Ligi Kobiet w tej miejscowości. "Łazarkiewicz ukazał dwie skrajne wizje ówczesnej rzeczywistości, jasną i ciemną stronę mocy, energetyczną muzykę i witalność młodych ludzi, w zestawieniu z szarymi uliczkami i
ideologią nie mającą nic wspólnego z poglądami uczestników festiwalu" - mówi Makowska.
Po 20 latach od powstania "Fali" Łazarkiewicz wrócił ze swoim filmem do korzeni i po raz pierwszy pokazał w 2005 r. jego nieocenzurowaną wersję w trakcie "Jarocin PRL Festiwal". Pokłosiem wizyty filmowców, którzy do Jarocina przyjechali wtedy ze studentami warszawskiej filmówki, jest film "Skansen" Rafała Żurka.
Bohaterami tego obrazu są m.in. weterani festiwali komentujący zmiany, jakie od tamtych lat zaszły w Polsce. "Łazarkiewicz nie tylko pozostawił swoje znakomite dzieła, ale i wychował kolejne pokolenie filmowców, zarażając ich (...) jarocińskimi festiwalami - mówi Makowska.
Dodała, że podczas festiwalu pokazany zostanie także film Marcina Więcława "Jarocin" - dokument z serii "Wydział śledczy IPN", zrealizowany na podstawie książki "Jarocin w obiektywie bezpieki".
Będzie to ogólnopolska premiera tego filmu, który zrealizowali w Jarocinie dziennikarze kanału telewizyjnego Discovery Historia.
Jak poinformowała Makowska, trzeciego dnia festiwalu odbędzie się msza św. w intencji Piotra Łazarkiewicza.
Organizatorzy rockowiska spodziewają się ponad 10 tysięcy fanów. Przygotowano dla nich pole namiotowe, które będzie czynne już od czwartku. Oprócz muzyki, fani będą mogli obejrzeć za darmo kilkanaście znakomitych obrazów, m.in. filmową biografię Iana Curtisa. Nie zabraknie też wystaw związanych m.in. z dawnymi
jarocińskimi Festiwalami Muzyki Rockowej.
Gwiazdą tegorocznego rockowiska będzie lider brytyjskiej formacji Bauhaus - Peter Murphy. Oprócz niego oczekiwany jest wokalista zespołu Suede, Brett Anderson. Przyjedzie też brytyjska formacja Asian Dub Foundation, zaśpiewa Kasia Nosowska. W sumie wystąpią 23 zespoły profesjonalne i 18 amatorskich. Te ostatnie zagrają w Konkursie Młodych Kapel o przyznawaną przez publiczność nagrodę "Złotego Kameleona" i Grand Prix - nagrodę jury.
Organizatorami festiwalu są Jarociński Ośrodek Kultury, gmina Jarocin i poznańska agencja Go Ahead.