Jak poinformowali we wtorek organizatorzy, okazją jest jubileusz 40-lecia pracy twórczej pochodzącego z Katowic artysty. Podczas festiwalu, który potrwa od 27 lutego do 5 marca, zaprezentowane zostaną filmy ze zdjęciami Sławomira Idziaka oraz tytuły zrealizowane przez niego jako reżysera.
Planowane jest także spotkanie ze studentami warsztatów "Film Spring Open" oraz dyskusja na temat dystrybucji filmowej w sieci. Festiwal uświetni benefis Sławomira Idziaka w Kinoteatrze Rialto, na który obok jubilata zaproszeni zostaną jego współpracownicy i goście. Benefis poprowadzi Alicja Resich-Modlińska.
Idziak urodził się w 1945 roku w Katowicach. Jego rodzice byli wybitnymi fotografikami. Studia filmowe ukończył na Wydziale Operatorskim PWSFTViT w Łodzi w 1969 r. Debiutował jako operator w
Studiu Małych Form Filmowych "Semafor".
Przez lata współpracował jako operator z reżyserami, takimi jak Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi i Andrzej Wajda. Realizował filmy w wielu krajach świata, a w latach 90. zaczął pracować w Stanach Zjednoczonych. W 2001 roku był nominowany do Oscara za zdjęcia do filmu "Helikopter w ogniu".
Idziak należy do wielopokoleniowego rodu wybitnych fotografów. Jego dziadek - Józef Holas kierował Zakładem Fotograficznym cesarskiego fotografa Piperhoffa. W latach międzywojennych otworzył i prowadził w Katowicach cieszący się uznaniem zakład fotograficzny FOTO - HOLAS.
W programie tegorocznej edycji Festiwalu znajdzie się wystawa fotografii rodziców operatora Haliny Holas-Idziakowej i Leonarda Idziaka pod tytułem: "Inspiracje. W świetle fotografii Haliny i Leonarda Idziaków". Wystawa organizowana przez Muzeum Śląskie w Katowicach potrwa do 10 kwietnia 2009 r.
Tegoroczny Festiwal "Celuloid, Człowiek, Cyfra" jest organizowany przez Instytucję Filmową "Silesia - Film". Jego pierwsza edycja odbyła się w 2006 r. pod hasłem "In memoriam Krzysztof Kieślowski w 10. rocznicę śmierci", druga poświęcona była Jerzemu Stuhrowi w 60. rocznicę urodzin, trzecia natomiast wpisała się w obchody 60-lecia polskiej animacji i przybliżyła widzom twórczość Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.