Festiwal rozpocznie się 30 czerwca i potrwa do 8 lipca.
W tym roku zrezygnowano z podziału festiwalu na tzw. program
główny, Maltę OFF i cyklu Poznań na Malcie.
Dyrektor Malty Michał Merczyński podkreślił podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie, że słynny poznański festiwal to po prostu trzy gatunki: "nie tylko teatr, ale także - od kilku lat - bardzo silnie reprezentowany taniec oraz muzyka".
W sekcji teatru zaprezentuje się m.in. Teatr Pieśń Kozła z Polski, który pokaże spektakl "Lacrimosa" oraz jedna z najbardziej znanych na świecie grup teatralnych Akademia Rucha z dwoma przedstawieniami - "Wyraźnie. W milczeniu" oraz "Chińska lekcja".
Publiczność tradycyjnie zobaczy też zagranicznych artystów m.in. amerykańskie grupy teatralne "Animal Collective", "Cocorosie", niemiecką tancerkę "Angie Hiesl i "La Compagnie Malabar" z Francji.
Na program taneczny złożą się prezentacje światowej sławy artystów europejskich goszczących już w Poznaniu - m.in. holenderskiej artystki Anouk van Dijk czy austriackiej kompanii Willego Dornera. Odbędą się też premierowe pokazy - jednym z nich będzie pokaz "Aatt..enen..tionon" francuskiego artysty Borisa Charmatza.
Zgodnie z misją Malty, nie zabraknie też polskich tancerzy - wystąpią np. uznani polscy choreografowie Leszek Bzdyl i Wojciech Mochniej.
Miłośnicy muzyki usłyszą m.in. prapremierowe wykonanie opery Rogera Watersa "Ca Ira" oraz finałowy koncert, w którym udział wezmą polscy artyści: grupa Voo Voo oraz Fisz i Emade.
"Interdyscyplinarność Malty to także różnorodność form, audiowizualne szaleństwo, wystawy, dyskusje - czyli tzw. varia" - wyjaśnił Merczyński. Podczas festiwalu odbędzie się wiele dyskusji, wykładów i debat: jedną z propozycji jest cykl 3- dniowych wykładów nowojorskiego historyka i krytyka tańca Dona McDonagha.
Merczyński zwrócił także uwagę, że festiwal jest "miejscem spotkań młodych, wchodzących w życie artystyczne zespołów". Dlatego - jak wyjaśnił - wspólnie z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego przygotowano po raz pierwszy konkurs "Debiut". O nagrodę w wysokości 30 tys. zł ubiegać się będzie 11 zespołów z Polski - m.in. Teatr Krzyk, Grupa AT i Fundacja Akcja.
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta organizowany jest od 1991 roku. Każdego roku ogląda go ponad 150 tys. widzów.