"Tegoroczna edycja festiwalu zorientowana jest ku problematyce poszukiwania korzeni i rozliczeń z historią, która jest istotnym elementem dyskursu społecznego" - poinformował dział literacki Teatru Miejskiego w Gdyni im. Witolda Gombrowicza, organizującego R@port od 2006 r.
Podczas trwającego pięć dni festiwalu widzowie zobaczą m.in. takie spektakle jak "Wierszalin. Reportaż o końcu świata"
Włodzimierza Pawluczuka (Teatr Wierszalin z Supraśla), "Łemko" Roberta Urbańskiego oraz "Lustrację" Krzysztofa Kopki (Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy), "Żyd" Artura Pałygi (Teatr Polski z Bielska-Białej), "Był sobie POLAK, POLAK, POLAK i diabeł" Pawła Demirskiego (Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego z Wałbrzycha ) i "Gardenia" Elżbiety Chowaniec (Laboratorium Dramatu z Warszawy).
Spektakle oceniać będzie pięcioosobowe jury w składzie: prof. Uniwersytetu Gdańskiego Zbigniew Majchrowski, krytyk literacki
Tadeusz Nyczek, założyciel Teatru "Biuro Podróży" z Poznania Paweł Szkotak, dramaturg Ingmar Villgist oraz dyrektor artystyczny Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi Waldemar Zawodziński.
Nagroda dla "najlepszej realizacji polskiej sztuki współczesnej" podczas R@portu wynosi 50 tys. zł.
Gościem specjalnym tegorocznego R@Portu jest Teatr Mały z Wilna ze spektaklem "Madagaskar" Mariusa Iva�kevičiusa w reżyserii wybitnego litewskiego reżysera Rimasa Tuminasa.
W tym roku festiwalowemu przeglądowi towarzyszą imprezy dotyczące twórczości Sławomira Mrożka, m.in. pokazy jego sztuk, rysunków i sesja naukowa. Publiczność obejrzy "Emigrantów" Teatru Wiczy z Torunia, "Czarowną noc. Męczeństwo Piotra Ohey'a" Teatru Współczesnego z Warszawy oraz "Tango" Teatru Géza Gárdonyi z Egeru na Węgrzech.
W poprzednich edycjach R@portu zajmowano się twórczością Witolda Gombrowicza i Tadeusza Różewicza.