Każdy może włączyć się w jej tworzenie – pod kierunkiem artystki i jej wolontariuszy uczestniczyć w akcji jako artysta i współtwórca dzieła - będzie można coś uszyć, przeszyć, kreatywnie przerobić fragment swojej garderoby a potem wykorzystać te rzeczy do stworzenia gigantycznej układanki.
Akcja animowana jest przez mieszkająca i tworząca w Londynie polską artystkę i projektantkę mody Monikę Jakubiak. W ciągu pół roku mieszkańcy 12 stolic (Berlin, Bruksela, Kijów, Kopenhaga, Londyn, Madryt, Mińsk, Moskwa, Paryż, Pekin, Tokio, Warszawa) uszyją wielki puzzle złożony z 12 wielkich kwadratów z wyszytym lokalnym wzorem. Wzór kwadratu z każdej stolicy będzie się łączył w innymi wzorami wykonanymi przez takie same grupy w pozostałych 11 stolicach. W efekcie powstanie gigantyczny puzzle układający się w I,CULTURE – hasło Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Na jej uszycie zużytych zostanie cztery miliony centymetrów kwadratowych materiału, 600 metrów kwadratowych tkanin, 2 kilometry nici i 500 guzików. Akcje w kolejnych stolicach i powstawanie puzzla śledzić będzie można w Internecie. Pierwszy kwadrat powstał 14 maja w Noc Muzeów w Warszawie. W jego tworzeniu uczestniczyło prawie tysiąc osób. Kolejne w Londynie, Paryżu i Madrycie. Relacje na: http://www.culture.pl/iculture
Podczas warsztatu będzie można nauczyć się szyć, uszyć dowolną formę, przynieść, przerobić swoje ubrania, jak również przyłączyć się do prowadzonej przez artystkę dyskusji na temat tego, co jest nowoczesnym rzemiosłem oraz doświadczyć, przeżyć moment, kiedy z emocji, wspomnień, refleksji rodzi się sztuka. Krawiectwo to jedno z rzemiosł, które nie wymaga tłumaczenia z języka na język – samo jest uniwersalnym językiem komunikacji, ponadczasowym i ponadnarodowym.
Ważnym elementem tego warsztatu jest przetwarzanie, remake. Uczestnicy zaproszeni zostaną do przyniesienia swoich ulubionych T-shirtów lub chust. Elementy ubioru, które przyniosą zostaną przetworzone w nowe przedmioty: ozdoby, aplikacje, inne. Na koniec zostaną wszystkie ułożone w jeden wspólny lokalny wzór, który będzie patchworkiem ludzkich opowieści. Sfotografowany będzie dostępny na stronie I,CULTURE.
Refleksja towarzysząca warsztatom jest próbą odpowiedzenia sobie na pytanie: Co w dobie człowieczeństwa zmechanizowanego i już silnie zdigitalizowanego, możemy zostawić naszym następcom jako dominujące w naszych czasach nowoczesne rzemiosło? Ważnym elementem akcji będzie też głosowanie, które z rzemiosł przetrwa najdłużej w naszej kulturze.
I,CULTURE to również zaproszenie do określenia indywidualnie, jaka relacja łączy mnie z „kulturą” – Ja, kultura. Warsztat koncentruje się też na tym, aby pokazać widzowi, że wszystkie przedmioty, które go otaczają wymagają czyjejś pracy, nie zawsze jest to rękodzieło, ale zawsze jakieś rzemiosło.
Zapraszamy zatem uczestników, aby wczuli się w twórców kultury. Wytworzyli jakieś dzieło, które przy wykorzystaniu dostępnego rzemiosła (krawiectwa) będzie ilustracją emocji, których doświadczyli, refleksją, odpowiedzią na temat: co jest rzemiosłem, a co nie? Kto wytwarza kulturę? Czy ja też wytwarzam kulturę? Co jest dla mnie ważne, w doświadczeniu tworzenia. Uczestnicy zostaną postawieni w sytuacji, kiedy to oni będą artystami, a artysta będzie tylko moderatorem, zapalnikiem różnych refleksji i instruktorem dającym narzędzie = rzemiosło.
Elementy odsłony I, Culture Puzzle. Warsztat nowoczesnego rzemiosła.
- mending snack –nie wyrzucam ubrań, tylko przerabiam, naprawiam, nadaje im nowy indywidualny wymiar
- głosowanie, które rzemiosło przetrwa najdłużej w naszej kulturze
- prezentacja pracy rzemieślnika – w edycji akcji w Brukseli uczestniczyć będą tkacze i rzemieślnik specjalizujący się w naprawianiu tkanin. W każdej stolicy wybierani są rzemieślnicy charakterystyczni i typowi dla danego miasta. W Warszawie był to tapicer, w Londynie – kapelusznik, w Paryżu – szewc, w Mardycie: drukarz robiący nadruki na tkaninach.
- prezentacja prac wolontariuszy, którzy przygotowywali się do akcji prowadzac badania. Każdy z nich dostał od Moniki Jakubiak zadanie odwiedzenie wybranego przez siebie rzemieślnika i zgłębienia tajników jego pracy. Te badania to nie tylko poznanie kunsztu pracy rzemieślników, ale też często spotkanie z zupełnie egzotycznym światem warsztatu, narzędzi, stosunku do pracy, materiału z którym pracuje rzemieślnik. To często spotkanie z kimś kto wybrał zawód na całe życie, a jedynym sposobem przekazania jego tajników jest bezpośredni kontakt z innym człowiekiem, który będzie chciał tę wiedze przyjąć. To wszystko czyni doświadczenie woluntariuszy bardzo ulotnym, w jego wartością jest spotkanie i związane z nim: emocje, poznanie, wnioski. Efekty tych badań prezentowane będą podczas akcji
- układanie gigantycznej puzzla – uczestnicy ułożą stworzona przez siebie prace na gigantycznym kwadracie z materiału.
Kolejna odsłona projektu: Berlin, 5 sierpnia Aleksander Platz.
Podczas warsztatów wykorzystane zostaną maszyny polskiej firmy ŁUCZNIK.
Monika Jakubiak
Polska projektantka mody i artystka. Wyjechała do Londynu w połowie lat 90-tych kiedy młodzi brytyjscy projektanci wyznaczali nowe kierunki w modzie. Kreatywność Londynu i współpraca m.in. z markami Clements Ribeiro, Mulligan, Karen Nicol, Hussain Chalayan naznaczyły jej osobisty styl. Dalsza współpraca z DAKS Simpson i Timothy Everest ugruntowały niegasnącą fascynacje rzemiosłem najwyższej klasy krawiectwa.
W 2003 kończy podyplomowe studia na wydziale mody w Central St. Martins i wyjeżdża na 4 miesiące do Indii. Po powrocie inicjuje nową artystyczną działalność pod nazwa SOULSTITCH - warsztaty szycia dla dzieci i osób niepełnosprawnych. Zaangażowanie społeczne, wymiana wiedzy i przeżycia emocjonalne uczestników - dzięki tym wartościom SOULSTITCH współpracuje z Tate Britain, Victoria & Albert Museum, Watermans Centre, Virasad Gallery, AFF Stary Browar, DPT Wigry, Widok, Zacheta . Projekty Moniki wspierały domy mody Chloe , Vivienne Westwood , Zien.
Od 2006 projektantka tworzy ubrania kobiece dla Indyjskiej firmy Anokhi , wspierającej ręczne drukowanie tkanin. Każdego roku spędza tam 2 miesiące. Obie praktyki - projektowanie i sztuka - wspierają i inspirują się wzajemnie.
I, CULTURE PUZZLE
Contemporary Craft Workshop
BOZAR, Hall Horta
21 lipca, godz. 10.00-18.00
Finał godz. 18.00
Więcej informacji: http://www.iam.pl/pl