Interdyscyplinarny festiwal Rozdroże jest organizowany od 1994 roku i prezentuje twórczość artystów działających na pograniczu teatru, tańca nowoczesnego i sztuk wizualnych. Do udziału w festiwalu zapraszani są znani artyści z zagranicy (co roku z innego kraju) oraz z Warszawy. W dotychczasowych edycjach wystąpili m.in. teatr tańca Piny Bausch z Wuppertalu, performerka Meredith Monk z Nowego Jorku, tancerz Kazuo Ohno z Japonii i zespół tańca współczesnego Rosas z Brukseli.
"Ideą festiwalu jest pokazanie twórczości artystów łączących w swoich spektaklach ruch, taniec z obrazem i ścieżką dźwiękową. W tegorocznej edycji zaprezentujemy twórców z Holandii i z Warszawy. Głównym artystą będzie Emio Greco, włoski tancerz i choreograf od lat tworzący w Amsterdamie. Współpracuje on z holenderskim reżyserem i dramaturgiem Pieterem C. Scholtenem. Ich spektakle łączą ekspresyjny taniec z wyrafinowaną stroną wizualną" - opowiadał podczas wtorkowej konferencji prasowej kurator festiwalu Janusz Marek.
Podczas festiwalu grupa Emio Greco/PC pokaże w sali Teatru Studio swój najbardziej znany spektakl taneczny "Extra Dry" z udziałem dwóch tancerzy. Jak relacjonował Marek, widzowie będą mieli okazję obserwować swoistą "grę" pomiędzy tancerzem a jego "sobowtórem". "Będzie to pewnego rodzaju gra między ruchem, którego źródłem jest umysł, a ruchem powstałym z wewnętrznych impulsów ciała. Przedstawienie wyróżnia wyjątkowa ekspresja fizyczna tancerzy oraz niezwykła gra światła i przestrzeni" - mówił kurator.
Spektakl Emio Greco/PC będzie można zobaczyć 20 października w Teatrze Studio. Na 19 października w Centrum Sztuki Współczesnej zaplanowano spotkanie z artystami, a 21 października odbędą się warsztaty tańca współczesnego prowadzone przez obu twórców w Centrum Łowicka.
Spośród warszawskich artystów do udziału w festiwalu zaproszono grupę Teatr Bretoncaffe, która działa na pograniczu teatru i tańca współczesnego. "Twórcy inspirują się psychologicznymi teoriami Arnolda Mindella i filozofią Carla Junga. Prezentowany na festiwalu spektakl Ja, Agaue jest oparty na motywach Bachantek Eurypidesa" - relacjonował Marek.
Jak dodał obecny na konferencji założyciel grupy Sławomir Krawczyński, główną postacią jest Agaue, królowa Teb, u Eurypidesa jedna z przodowniczek chóru. "Różne niejako ujęcia, portrety jej postaci odtwarzają nasze dwie tancerki Anna Godowska i Anita Wach. Ukazują one pozornie pokrywające się, a jednak zróżnicowane oblicza tej tragicznej postaci" - podkreślił Krawczyński.
Spektakle "Ja, Agaue" będzie można obejrzeć w dniach 27 i 28 października w Centrum Sztuki Współczesnej. Po pierwszej prezentacji przedstawienia zaplanowano spotkanie artystów z widzami.
Podczas festiwalu dojdzie także do premiery spektaklu tanecznego warszawskiej choreografki i tancerki Ilony Trybuły pt. "dd mm rrrr". "Tytuł odnosi się do umieszczanej w różnych dokumentach formuły, gdzie wpisywana jest data. Spektakl będzie próbą wyrażenia serii zmiennych, ulotnych stanów życia wewnętrznego człowieka. Artystka poprzez taniec pragnie ukazać stan psychiczny, stan ducha w danej chwili. Jej taniec silnie łączy się także z obrazem i dźwiękiem" - zaznaczył kurator festiwalu.
Premierę spektaklu zaplanowano na 2 listopada w CSW. Przedstawienie będzie można również zobaczyć w dniu kolejnym również w siedzibie Centrum. Po pierwszej prezentacji spektaklu zaplanowano spotkanie artystki z widzami.
Organizatorami festiwalu są Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Fundacja Sztuka i Współczesność.