ON AIR
od 18:00 Filmowa Historia Świata zaprasza: Dariusz Stańczuk

Kawalerowicz to "gigant sztuki siódmej"

Współtwórcę polskiej szkoły filmowej Jerzego Kawalerowicza francuski popularyzator polskiej kinematografii Faruk Gunaltay nazwał "gigantem siódmej sztuki", nawiązując do definicji włoskiego teoretyka filmu Ricciotto Canudo.


"Dzieło Jerzego Kawalerowicza prezentuje zróżnicowany obraz o wielu aspektach, świadczących o jego twórczym talencie" - napisał Gunaltay.

Jerzy Kawalerowicz zmarł w czwartek w Warszawie w wieku 85 lat.

"Jego zdolność uprawiania różnych gatunków filmowych, od komedii przez tragedię po fresk historyczny, jak również umiejętność spektakularnej inscenizacji, wzmocniona subtelnością spojrzenia, zdolnego do odszyfrowania zagadek ludzkiego pejzażu, sprawiła, że ukazał nam to, co - widziane bezpośrednio - umyka ludzkiemu oku" - napisał strasburski działacz filmowy i organizator przeglądów kina polskiego w Strasburgu.

Gunaltay, założyciel i wieloletni dyrektor kina studyjnego Odysee, organizator dorocznych jesiennych przeglądów kina
polskiego, w których uczestniczyło wielu polskich twórców, w 2005 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP.

Ricciotto Canudo (1879-1923), włoski teoretyk sztuki filmowej, w opublikowanym w 1923 roku manifeście uznał, że film dokonał
syntezy sztuk przestrzennych (architektury, rzeźby i malarstwa) ze sztukami temporalnymi - muzyką i tańcem, a także poezją, stając się sztuką siódmą i "sztuką plastyczną w ruchu".
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic