Uchwałę w sprawie nadania "Nowemu" imienia Kazimierza Dejmka podjęli jesienią ub. roku łódzcy rajcy. Jak w niej podkreślono, to właśnie z jego nazwiskiem kojarzone są najwybitniejsze dokonania łódzkiej sceny - "Łaźna" Włodzimierza Majakowskiego (1954), "Ciemności kryją ziemię" Jerzego Andrzejewskiego (1957), "Żywot Józefa" Mikołaja Reja (1958), "Akropolis" Stanisława Wyspiańskiego (1959), "Żaby" Arystofanesa (1961) czy "Operetka" Witolda
Gombrowicza (1975).
"Niektóre przedstawienia Dejmka wyprzedziły bieg historii, a jego inscenizacja sławnych mickiewiczowskich "Dziadów" w Teatrze Narodowym w Warszawie, stała się wydarzeniem historycznym" - przypomniano w uchwale.
Obecny na uroczystościach wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Żuchowski powiedział m.in., że Dejmek był
człowiekiem, który "szukał prawdy ponad wszystko". "Niezależnie od sytuacji pozostawał sobą, bronił wartości, które się nigdy nie zmieniają. Bronił autonomii sztuki i teatru" - mówił.
Przypomniał, że Łódź była w życiu Dejmka wyjątkowa i miał tu zawsze przyjaciół. "Miasto Łódź jest tym miejscem, w którym Dejmek może funkcjonować jako pewien symbol" - zaznaczył. Odczytał też list od ministra kultury i dziedzictwa narodowego - Bogdana Zdrojewskiego, który m.in. pogratulował zespołowi patrona.
Z kolei prezydentowi miasta Jerzemu Kropiwnickiemu marzy się, aby w najbliższym sezonie w teatrze "przygotowano cykl spektakli w hołdzie Dejmkowi".
Poniedziałkowa uroczystość rozpoczęła się od odsłonięcia napisu - Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka. Wzięła w niej udział m.in. wdowa po Dejmku - Anna Płoszaj. Następnie złożono kwiaty pod tablicą Kazimierza Dejmka w foyer teatru. Odbyły się również: projekcja filmu dokumentalnego o reżyserze i cykl krótkich o nim referatów.
Kazimierz Dejmek urodził się 17 maja 1924 roku w Kowlu, na terenie dzisiejszej Ukrainy. Studiował jako wolny słuchacz w
Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Łodzi. W 1950 roku został dyrektorem i kierownikiem artystycznym Teatru Nowego w Łodzi. W latach 1952-55 Dejmek pełnił również funkcje rektora PWST w Łodzi.
W 1962 roku objął dyrekcję Teatru Narodowego w Warszawie. Tu wyreżyserował m.in. "Kordiana" Juliusza Słowackiego (1965) i "Dziady" Adama Mickiewicza (1967). Władze PRL dopatrzyły się w spektaklu wątków antyradzieckich, wskutek czego 30 stycznia 1968 roku sztuka została zdjęta z afisza. Dejmka wyrzucono z partii i usunięto ze stanowiska dyrektora teatru.
Do 1973 roku reżyserował za granicą, m.in. w Wiedniu i Mediolanie. Po powrocie do kraju w 1975 r. drugi raz został
dyrektorem Teatru Nowego w Łodzi, a w 1981 roku objął dyrekcję Teatru Polskiego w Warszawie. W 1993 wszedł do Sejmu a później do 1996 roku był ministrem kultury. Jest laureatem licznych nagród i odznaczeń.
W uznaniu zasług w 2000 roku władze Łodzi nadały mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta, a dwa lata później Uniwersytet Łódzki przyznał Kazimierzowi Dejmkowi tytuł doktora honoris causa.
We wrześniu 2002 roku po raz trzeci objął funkcję dyrektora Teatru Nowego w Łodzi. Premierą inaugurującą jego kolejne dyrekcję miał być "Hamlet" Williama Szekspira. Reżyser zmarł 31 grudnia 2002 roku, kilka tygodni przed premierą "Hamleta".