Małopolska Nagrody Filmowa "Trzy Korony Krakowa" to wspólna inicjatywa marszałka województwa i TVP. Konkurs ma się przyczynić do tego, by w Krakowie częściej niż obecnie realizowane były filmy, a możliwości miasta i regionu, plenery, studia i specjaliści z branży, byli lepiej wykorzystywani. Według pomysłodawców to także znakomity sposób na promocję miasta i całej Małopolski.
Patronat artystyczny nad konkursem objął Andrzej Wajda. Nadesłane na konkurs scenariusze oceniać będzie jury pod przewodnictwem Jerzego Stuhra, w którym zasiądą: Feliks Falk, Janusz Majewski, Janusz Kijowski, Jacek Bromski, Cezary Harasimowicz i Grzegorz Hajdarowicz.
"Chciałbym zobaczyć taki scenariusz, gdzie Kraków jest tak wpisany w akcję filmu, że nie można go zastąpić innym miastem. Kraków nie może być tylko w tle" - mówił Jerzy Stuhr i przywoływał swój "Spis cudzołożnic", w którym bohater właśnie po Krakowie oprowadza Szweda. Konkurs jest otwarty dla wszystkich - piszących już scenariusze i debiutantów. Najlepszy scenariusz zostanie skierowany do produkcji.
Marszałek Małopolski Marek Nawara zadeklarował, że zwycięzca, zdobywca "Złotej Korony" otrzyma 60 tys. zł. Jak zaznaczył, być może kwota ta zostanie jeszcze zwiększona. Nagrody ufunduje także Polski Instytut Sztuki Filmowej. Poza nagrodą główną przyznane będą jeszcze korony srebrna i brązowa.
Wręczenie nagród ma nastąpić w grudniu, w trakcie uroczystej gali podczas koncertu kompozytorów muzyki filmowej w nowym gmachu Opery Krakowskiej. Szczegółowy regulamin konkursu za kilka dni powinien
być dostępny na stronach internetowych m.in. województwa i TVP.
Małopolska Nagroda Filmowa to pierwszy krok ku realizacji szerszego projektu "Krakowskiej Fabryki Filmowej". Jak mówił w czwartek dyrektor krakowskiego oddziału TVP Witold Gadowski, celem projektu jest stworzenie warunków do tego, by Kraków stał się atrakcyjny dla producentów i reżyserów z kraju i z zagranicy.
Zaplanowano m.in. stworzenie bazy danych o fachowcach, którzy mogą pracować przy produkcji filmów, bazy dotyczącej wnętrz, rekwizytów, plenerów, które mogą być wykorzystane w produkcjach fabularnych i dokumentalnych. Chodzi także o uruchomienie na krakowskich uczelniach specjalizacji przygotowujących do pracy w branży filmowej i telewizyjnej.