Jak poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich w środowym komunikacie, laureatem Złotych Taśm 2024 dla filmu polskiego został "Kos" Pawła Maślony. Wyróżnienia otrzymały "Pianoforte" Jakuba Piątka oraz "Biała odwaga" Marcina Koszałki.
"Kos" to western kościuszkowski, który w 2023 r. zapewnił twórcom Złote Lwy podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Obraz reprezentuje zupełnie nowe podejście do polskiego kina historycznego. Klimat opowieści jest porównywany do dzieł Quentina Tarantino - ukazana w sposób absurdalny i groteskowy przemoc przeplata się tu z czarnym humorem. Akcja fabuły rozpoczyna się w 1794 roku. Generał Tadeusz "Kos" Kościuszko (w tej roli Jacek Braciak) wraca do kraju w towarzystwie swojego przyjaciela, ocalonego z niewoli Domingo (Jason Mitchell). Chce zmobilizować polską szlachtę i chłopów do udziału w postaniu przeciwko Rosjanom. Jednak Kos jest już na celowniku rosyjskiego rotmistrza Dunina (Robert Więckiewicz), który ściga go z listem gończym.
Złotą Taśmą dla filmu zagranicznego uhonorowano "Strefę interesów" Jonathana Glazera. W tej kategorii wyróżniono "Anatomię upadku" Justine Triet i "Dobrych nieznajomych" Andrew Haigha.
Doceniona dwoma Oscarami "Strefa interesów" luźno nawiązuje do głośnej powieści wojennej Martina Amisa z 2014 r., opisującej miłość między SS-manem i żoną komendanta obozu koncentracyjnego. Tytułowa Interessengebiet była obszarem wokół KL Auschwitz, zarządzanym przez SS. Do 1943 r. Niemcy – chcąc uniemożliwić więźniom kontakt ze światem zewnętrznym i jednocześnie pozbyć się świadków swoich zbrodni – wysiedlili z tego terenu około 9 tys. mieszkańców. Reżyser w centrum filmu umieścił Rudolfa Hoessa (w tej roli Christian Friedel), który zorganizował KL Auschwitz, został jego pierwszym komendantem, a później przekształcił go w jeden z największych obozów III Rzeszy. W minimalistycznych kadrach śledzimy życie rodzinne Hoessa, jego żony Hedwig (Sandra Huller) i pięciorga dzieci w domu z ogrodem położonym za obozowym murem.
Uroczystość wręczenia Złotych Taśm odbędzie się 10 lutego.
Złote Taśmy to nagrody przyznawane nieprzerwanie od 1985 roku przez krytyków filmowych Stowarzyszenia Filmowców Polskich, zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI. Dotychczas wyróżnieniem tym doceniono dzieła m.in. Ingmara Bergmana, Federico Felliniego, Michelangelo Antonioniego, Luchino Viscontiego, Andrieja Tarkowskiego, Luisa Bunuela, Jiriego Menzla i Alfonso Quarona, a także Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, Wojciecha Hasa, Jerzego Skolimowskiego, Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Munka, Kazimierza Kutza, Pawła Pawlikowskiego, Mariusza Wilczyńskiego i Agnieszki Holland.