Kraków podsumowuje jubileusz 750-lecia lokacji miasta

Wystawę podsumowującą obchody 750-lecia lokacji Krakowa na prawie magdeburskim zaprezentuje w czerwcu Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - poinformowano na posiedzeniu Rady Programowej Jubileuszu 750-lecia Lokacji Krakowa.

Poniedziałkowe posiedzenie było zarazem ostatnim posiedzeniem Rady Programowej Jubileuszu.

W 2007 r. Kraków świętował 750-lecie lokacji na prawie magdeburskim. Obchody uświetniło ponad 100 przedsięwzięć - od
wielkich koncertów z udziałem światowych gwiazd, po wystawy, imprezy plenerowe, wydawnictwa okolicznościowe i naukowe o Krakowie. Tych ostatnich ukazało się około 40. Obchody kosztowały w sumie 34 mln zł, z czego 18 mln zainwestowano w szereg obiektów - m.in. w budowę Pawilonu "Wyspiański 2000" i rewitalizację Małego Rynku.

Wystawa podsumowująca jubileusz zostanie otwarta 5 czerwca w Wieży Ratuszowej na krakowskim Rynku i potrwa do jesieni. Na pierwszej kondygnacji zostanie zaprezentowana ekspozycja "Zwierciadło Saskie", poświęcona, noszącemu ten sam tytuł średniowiecznemu kodeksowi prawa zwyczajowego z terenu Saksonii. Dzieło to wywarło wpływ na rozwój prawa w Niemczech, a także w Czechach, Polsce i na Węgrzech. Prawa skodyfikowane w "Zwierciadle Saskim" używane były w wielu polskich miastach, zwłaszcza lokowanych na prawie magdeburskim.

"Wystawa prezentująca ten przepięknie iluminowany kodeks została przygotowana przez rząd krajowy landu Saksonia-Anhalt,
którego premier zapowiedział swój przyjazd. Dzięki temu Magdeburg i Saksonia-Anhalt będą reprezentowane także na szczeblu dyplomatycznym" - powiedział dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Michał Niezabitowski.

Na drugim piętrze, na czterech ekranach plazmowych, będzie można obejrzeć wszystkie koncerty, imprezy i wydarzenia, które
złożyły się na program obchodów jubileuszu lokacji Krakowa. Prócz filmów zaprezentowane zostaną także wydawnictwa książkowe i albumowe, wydane z okazji jubileuszu.

"Tych wydawnictw powstało ok. 40. Można powiedzieć, że w ciągu ostatnich 2-3 lat wydaliśmy więcej książek o historii Krakowa niż w okresie ostatniego dziesięciolecia. Jesteśmy przekonani, że to będzie bardzo dobrze pracować na rzecz Krakowa w sensie wizerunku i promocji miasta także w przyszłości, bo te książki są wciąż tłumaczone, rozchodzą się po bibliotekach, po świecie" - ocenił Niezabitowski.

Trzecie piętro wystawy poświęcone będzie dorobkowi inwestycyjnemu Krakowa, związanemu z jubileuszem lokacji. Pod
hasłem "Co nam zostało z tych lat. W stronę 800-lecia" ukazane zostaną nakłady oraz obiekty wzniesione lub odnowione z myślą o 750-leciu lokacji.

5 czerwca 1257 r. książę Bolesław Wstydliwy dokonał lokacji Krakowa na prawie magdeburskim. Akt ten był uporządkowaniem
organizmu miejskiego pod względem prawnym i urbanistycznym, nie należy go mylić z założeniem miasta. Pierwsza znana pisemna wzmianka o Krakowie pochodzi z ok. 966 r., z relacji arabskiego podróżnika Ibrahima ibn Jakuba. Dzięki lokacji na prawie magdeburskim miasto uzyskało nowe regulacje w samorządzie, sądownictwie, handlu i układzie urbanistycznym. Zgodnie z książęcym rozkazem, wytyczono m.in. Rynek i szachownicowy układ parcel, oznaczono też ulice.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic