Mediations - biennale sztuki współczesnej w Poznaniu

Prace ponad 200 artystów zostaną zaprezentowane podczas pierwszego międzynarodowego biennale sztuki współczesnej w Poznaniu - Biennale Mediations.



Biennale potrwa od 3 do 30 października.

Jak poinformował w piątek, podczas konferencji prasowej w Warszawie, twórca koncepcji poznańskiego biennale i jego dyrektor - Tomasz Wendland, ideą tego wydarzenia jest "mediacja, dialog między równymi kulturami całego świata, budowany na bazie doświadczeń oraz kultury i sztuki Europy Środkowej".

Biennale będzie składać się z dwóch części - programu głównego i towarzyszącego mu "Miesiąca mediacji".

Program główny obejmie trzy wystawy kuratorskie, prezentowane w Muzeum Narodowym w Poznaniu, Centrum Kultury Zamek oraz w Starej Drukarni.

Pierwsza wystawa w programie głównym to "Voyage Sentimental", którego autorem jest kurator i historyk sztuki Węgier Lorand Hegyi. Przez wiele lat pełnił on funkcję dyrektora Ludwig Museum w Kolonii.

Dla poznańskiego biennale Hegyi przygotował wystawę, która - jak sam podkreślał podczas konferencji prasowej - stanowić ma "rewizję tego, co wiemy o współczesnej Europie".

Wystawa będzie składać się z siedmiu części - m.in. "Historie prywatne-konflikty publiczne", "Melancholia i pragnienie" oraz "O czasie i ciszy". Zaprezentowana zostanie na niej sztuka najnowsza, głównie z rejonu Europy Środkowej; Polskę reprezentować będą m.in. Zbigniew Libera, Roman Opałka i Anna Witkowska.

Kolejna wystawa programu głównego "Corporeal-Technoreal", której kuratorką jest Yu Yeon Kim, ma na celu ukazanie tego, w jaki sposób artyści korzystając z nowych technologii m.in. internetu czy telefonów komórkowych - tworzą nowe formy. Swoje prace na tej wystawie pokażą m.in. Beryl Koroth & Steve Reich, Chen Wei oraz Juan Manuel Echavarria.

W programie głównym publiczność zobaczy również ekspozycję "Identity and Tolerance", której kuratorem jest Gu Zhenqinga, pracujący w Pekinie i Szanghaju. Wystawa będzie odnosić się krytycznie do współczesnej sztuki chińskiej. W opinii Zhenqinga chińska sztuka pozostaje niejasna, "nie posiada podstawowej struktury i punktu odniesienia potrzebnego do długofalowego rozwoju". Na wystawie znajdą się prace m.in. Chen Wenbo i Xia Jinga.


Poza programem głównym podczas poznańskiego biennale zaplanowano tzw. "Miesiąc mediacji", czyli program wystaw i innych wydarzeń artystycznych (m.in. happeningów), które przez cały październik odbywać będą się zarówno w galeriach, jak i w przestrzeni miasta. W wydarzeniach tych udział swój zapowiedzieli m.in. Janusz
Bałdyga, Susana Pedrosa, Aki Tarr, Sergei Mironenko.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic