Międzynarodowy festiwal teatralny "Boska Komedia" - w grudniu w Krakowie

Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Boska Komedia" z udziałem teatrów z Indii, Iranu, Kolumbii, RPA oraz z Polski odbędzie się na początku grudnia w Krakowie.

Ważną, integralną częścią festiwalu będzie rozstrzygnięcie konkursu o tytuł najlepszego polskiego przedstawienia roku i nagrodę prezydenta miasta Krakowa. Zwycięski teatr otrzyma 100 tys. zł. na dofinansowanie przyszłorocznej premiery spektaklu, z którym przyjedzie na kolejną edycję krakowskiego festiwalu. Jury przyzna też nagrody po 10 tys., w kategoriach: reżyser, scenograf, kompozytor, aktor i aktorka.

Do przeglądu konkursowego zakwalifikowano 11 przedstawień. Zespół 28 polskich krytyków teatralnych, dziennikarzy i recenzentów wytypował osiem najlepszych spektakli polskich ubiegłego sezonu: "Factory 2" w reż. Krystiana Lupy, "Sprawę Dantona" Jana Klaty, "Reportaż o końcu świata" Piotra Tomaszuka, "Odpoczywanie" Pawła Passiniego, "Wesele" Anny Augustynowicz, "Odprawę posłów greckich" Michała Zadary, "Lulu" Michała Borczucha i "Był sobie Polak Polak Polak i diabeł" Moniki Strzępki.

Pozostałe trzy spektakle zaprosił do konkursu dyrektor artystyczny festiwalu Bartosz Szydłowski. Są to przedstawienia krakowskich teatrów: "Galgenberg" w reż. Agaty Dudy-Gracz, "Othello" Macieja Sobocińskiego oraz "Poważny jak śmierć, zimny jak głaz" Tomasza Obary.

W konkursie wezmą udział: Teatr Dramatyczny z Wałbrzycha, Teatr Polski z Wrocławia, szczeciński Teatr Współczesny i Teatr Wierszalin. Kraków w konkursie reprezentują: Narodowy Teatr Stary, Teatr im. J. Słowackiego, Teatr Łaźnia Nowa, Teatr Bagatela oraz Teatr Ludowy.

Poza konkursem wystąpią: Narodowy Teatr w Johanesburgu (RPA), irański Mehr Theatre Group, Mapa Teatro z Kolumbii i indyjska grupa pod kierownictwem Roystena Abla.

Dyrektor artystyczny festiwalu Bartosz Szydłowski - reżyser teatralny, na co dzień szef nowohuckiego Teatru Łaźnia Nowa - tłumaczy, że tworząc program imprezy, szukał "nowego" przez duże "N". Dlatego zaprosił na festiwal egzotyczne, z naszego punktu widzenia, grupy teatralne.

"Chodzi o przekraczanie zaklętego kręgu wszelkich przyzwyczajeń oraz poszukiwanie odświeżającej perspektywy, która pozwala na odnalezienie się w innym niż zwykle kontekście" - wyjaśnia.

"Czy do naszej debaty o współczesnej kondycji człowieka nie powinniśmy zaprosić tych, którzy zwykle byli z niej wykluczani ze względu na inne korzenie? Moja intuicja podpowiada, że potrzebujemy takiego głosu i musimy potraktować go poważnie. To, co dzieje się na drugiej półkuli być może bardziej nas dotyczy niż się spodziewamy. Spójrzmy w lustro, które przymierzą do naszych twarzy obcy" - przekonuje Szydłowski.

Festiwal potrwa od 5 do 12 grudnia. W sumie, w konkursie i poza nim, będzie można zobaczyć ponad 20 przedstawień. Wśród wydarzeń towarzyszących, organizatorzy szczególnie zachwalają seminarium
francuskiego filozofa Jeana-Luca Mariona, poszukującego odpowiedzi na pytanie o miejsce Boga w sztuce.

Festiwal "Boska Komedia" jest częścią projektu kulturalnego "6 zmysłów", którego inicjatorem jest Urząd Miasta Krakowa.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic