Nagrodę przyznaje warszawski Klub Krytyki Artystycznej "Pokaz", zajmujący się promocją i współtworzeniem ruchu artystycznego w Polsce. Po raz pierwszy nagrody wręczono w 2004 roku rzeźbiarzowi Jarosławowi Kozakiewiczowi oraz redakcji magazynu artystycznego "Raster".
W tym roku nagrody przyznano za "wybitne realizacje przestrzenne" prezentowane w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" w Warszawie (15-18 września 2005).
Krystiana Robb-Narbutt została doceniona za instalację "Sen Dawidka Rubinowicza", przedstawiającą prowizoryczne dziecięce łóżeczko, nad którym wisi papierowy biały samolocik.
Krystyna Piotrowska otrzymała nagrodę za "Pokój na Próżnej". Pokazała puste pomieszczenie, w którym słychać muzykę. Na betonowej podłodze rozsypano pierze; z sufitu zwisały sznury i resztki przewodów elektrycznych.
"Instalacje stworzone zostały dla konkretnego miejsca i czasu; wpisane w kontekst wydarzenia. Ich przesłania przekraczały doraźność i miejsca, i czasu" - uzasadniła kapituła nagrody.
Krystiana Robb-Narbutt jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1971). Zajmuje się rysunkiem oraz instalacjami przestrzennymi. Miała około 20 wystaw indywidualnych - ostatnio w 2003 roku w galerii Zachęta prezentowano jej twórczość na wystawie "Nostalgia jest gdzie indziej. Rysunki i przedmioty".
Krystyna Piotrowska w latach 1966-72 studiowała architekturę wnętrz na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, potem (1972-75) grafikę w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Studia graficzne kontynuowała w Grafikskolan Forum w
Malmoe (lata 1985-1990). Zrealizowała wiele wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (Finlandia, Francja, Kanada, Niemcy, Szwecja). Jej prace znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu.