"Tak naprawdę będą to wielkie spotkania najwybitniejszych mistrzów współczesnego teatru" - powiedział PAP w środę Jarosław Fret, dyrektor Instytutu Grotowskiego, który jest pomysłodawcą i głównym organizatorem przyszłorocznych wydarzeń.
"Do Wrocławia przyjadą m.in. Eugenio Barba, Peter Brook, Alvis Hermanis, Pina Bausch. Po raz pierwszy odwiedzi Polskę znakomity Tadashi Suzuki, będą też nasi twórcy m.in. Krystian Lupa, Krzysztof Warlikowski, Włodzimierz Staniewski" - wymieniał Fret.
"Festiwal Świat miejscem prawdy w swojej idei nawiąże do jednego z esejów Grotowskiego, w którym autor napisał, że świat powinien być miejscem prawdy" - wyjaśnił Fret i dodał, że zaproszeni artyści przedstawią wyjątkowe spektakle, w których, jak postulował Grotowski, istotną rolę odgrywa aktor.
"Z kolei uroczystość wręczenia Europejskiej Nagrody Teatralnej (Premio Europa per il Teatro) to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w naszym teatralnym świecie. Do tej pory uroczystość organizowana była w krajach śródziemnomorskich, m.in. we Włoszech i w Grecji" - powiedziała Joanna Klass, dyrektor wykonawczy Roku Grotowskiego.
"Mogę zdradzić już teraz, że główną nagrodę otrzyma Krystian Lupa, co było zresztą jedną z przesłanek, aby uroczystość odbyła się w Polsce" - poinformowała Klass i zapowiedziała, że podczas trwania spotkań związanych z galą widzowie obejrzą spektakle m.in. Guya Cassiersa, Pippo Delbona, Rodrigo Garcii, Arpada Schillinga.
Według Freta, wszystkie wydarzenia Roku Grotowskiego przyczynią się do spopularyzowania twórczości artysty, który - jego zdaniem - niesłusznie posądzany jest o "hermetyzm". "To prawda, że nie ma
jednej recepcji Grotowskiego, wpływ jego twórczości odczuwamy nie tylko w teatrze, ale w ogóle w sztuce. Jednak zapewniam, że Grotowski nie jest twórcą niedostępnym. Ta etykieta, choć łatwa, jest nieprawdziwa" - przekonywał.
Jak powiedziała Klass, oprócz wydarzeń artystycznych odbędą się także spotkania o charakterze naukowym. "Poza festiwalami odbędzie się szereg konferencji naukowych, seminariów, warsztatów
reżyserskich i pokazów pracy aktorskiej, paneli dyskusyjnych oraz wykładów na uniwersytetach" - zapowiedziała. Jak dodała, spotkania o charakterze naukowym odbędą się nie tylko w Polsce, ale i za
granicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji, Danii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech i na Kubie.
Według oceny ministra kultury, Bogdana Zdrojewskiego, Rok Grotowskiego jest bardzo dobrze przygotowany. "Cieszę się, że te wydarzenia adresowanie są nie tylko do znawców i miłośników
teatru, ale także mają charakter popularyzatorski, co jest tym ważniejsze, że element edukacji jest kluczowy" - powiedział.
W dniu 14 stycznia 2009 r. minie dziesiąta rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego (1933-1999), wybitnego reżysera, pedagoga i reformatora teatru. Grotowski, razem z Ludwikiem Flaszenem, stworzył Teatr 13 Rzędów w Opolu, który potem przekształcił w Teatr Laboratorium, realizując w nim ideę tzw. "teatru ubogiego". Zdaniem Petera Brooka, "od czasów Stanisławskiego nikt na świecie nie badał natury aktorstwa, jego znaczenia, jego procesów duchowo-fizyczno-emocjonalnych tak dogłębnie i całkowicie, jak Grotowski".