Na ekspozycji zaprezentowano unikatową kolekcję grafik pochodzących z prywatnych zbiorów. Jest to pierwsza w Łodzi tak wielka prezentacja dorobku XVII-wiecznego artysty. Będzie można ją oglądać do 29 października.
"Choć holenderski mistrz znany jest głównie z obrazów olejnych, był również uważany za niedościgły wzór w posługiwaniu się sztuką graficzną, szczególnie techniką akwaforty" - twierdzą pracownicy Muzeum Miasta Łodzi, gdzie prezentowane są prace Holendra.
Najwcześniejszą swoją grafikę Rembrandt odbił w 1628, a ostatnią w 1665 roku. Pierwszymi jego pracami były portrety matki. Następnie skupił się na scenach z Nowego Testamentu, w których eksperymentował z nowymi technikami graficznymi.
Niezwykłe były dzieje jego płyt miedziorytniczych. Sporządzone w połowie XVII wieku, a odbijane jeszcze do XVIII w., na przestrzeni kolejnych dwóch stuleci uległy częściowemu lub całkowitemu zniszczeniu. Odrestaurowane zostały dzięki uporowi żyjących w XIX wieku rytownika i grafika Amanda Duranda oraz dyrektora Luwru Georgesa Duplessisa.
Rembrandt Harmenszoon van Rijn urodził się 15 lipca 1606 r. w Lejdzie. Holenderski malarz, grafik i rysownik, mistrz operowania światłem, znakomity portrecista, pozostawił po sobie około 700 obrazów olejnych, 300 grafik i około 2000 rysunków. Sztuka graficzna Rembrandta znalazła naśladowców już za jego życia, a echo tych rycin pojawia się w sztuce do dzisiaj.
Jego słynne akwaforty, wykonywane z niezwykłą jak na tamte lata precyzją, należą obecnie do najbardziej poszukiwanych dzieł sztuki na całym świecie. Zmarł 4 października 1669 r. w Amsterdamie. W tym roku obchodzona jest 400. rocznica urodzin artysty.