PISF promuje polskie kino w Cannes

Ok. 15 tys. katalogów promujących najnowsze polskie filmy i polski przemysł filmowy, od firm producenckich po znajdujące się w Polsce plenery zdjęciowe, przygotował z okazji festiwalu w Cannes Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Publikacje są dostępne na działającym podczas festiwalu polskim stoisku filmowym - Polish Cinema. Jest ono czynne codziennie od godz. 10 do 19. Ma prestiżową lokalizację, znajduje się przy słynnej canneńskiej ulicy La Croissette.

"Na stoisku spotyka się codziennie ponad dwustu profesjonalistów z branży filmowej - poinformował we wtorek PISF. - Są to
producenci, reżyserzy, scenarzyści oraz osoby reprezentujące najważniejsze międzynarodowe festiwale filmowe".

Z katalogów PISF przedstawiciele zagranicznych środowisk filmowych mogą dowiedzieć się np., jakie filmy zrealizowano w
Polsce w ciągu ostatniego roku i z jakimi polskimi firmami producenckimi mogliby podjąć w przyszłości współpracę, dzięki
której powstawałyby filmy realizowane jako wspólne produkcje Polski i innych krajów.

"W specjalnym pokoju projekcyjnym kontrahenci mogą oglądać dłuższe wersje trailerów, a nawet całe filmy" - poinformował PISF.

61. Festiwal Filmowy w Cannes trwa od 14 maja, zakończy się w niedzielę. O Złotą Palmę walczą m.in. filmy Stevena Soderbergha, Wima Wendersa i Clinta Eastwooda.

Do faworytów w konkursie o Złotą Palmę należy wysoko oceniony przez festiwalową publiczność film belgijskich reżyserów, braci Jean-Pierre'a i Luca Dardenne, pt. "Le silence de Lorna" ("Lorna's Silence").

Bohaterką tego filmu jest Lorna, młoda imigrantka z Albanii, która zamieszkała w Belgii po fikcyjnym ślubie z obywatelem tego
kraju. Dzięki takiemu małżeństwu kobieta postanowiła uzyskać belgijskie obywatelstwo. Plan ma jednak kolejne punkty. Lorna ma zawrzeć następne fikcyjne małżeństwo, tym razem z rosyjskim mafioso, który za taką "pomoc" oferuje sowite wynagrodzenie. Aby drugie małżeństwo Lorny szybko mogło dojść do skutku, pierwszy mąż powinien umrzeć.

Bracia Dardenne już dwukrotnie zdobyli Złotą Palmę w Cannes - za filmy "Rosetta" (1999) i "Dziecko" (2005).

Jednym z polskich akcentów tegorocznego festiwalu w Cannes był cieszący się dużym zainteresowaniem pokaz filmu "Cztery noce z Anną" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. To historia Anny, pielęgniarki ze szpitala w prowincjonalnym miasteczku, i
zakochanego w niej Leona. Aby zbliżyć się do ignorującej go Anny, mężczyzna odurza ją środkami nasennymi, a nocami wkrada się do jej pokoju. Głównych bohaterów zagrali Kinga Preis i Artur Steranko.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic