ON AIR
od 09:00 Czas Wolny z RMF Classic zaprasza: Dariusz Stańczuk

Po raz 16. przyznano Paszporty "Polityki"

Sylwia Chutnik, Maria Peszek, Małgorzata Szumowska, Maciej Kurak, Krystian Lupa, Paweł Łysak i Artur Ruciński to laureaci tegorocznej, 16. edycji Paszportów "Polityki".



"Paszporty" są przyznawane przez tygodnik osobom zasłużonym dla polskiej kultury i sztuki. Nazwiska zwycięzców za rok 2008 ogłoszono we wtorek podczas uroczystej gali w warszawskim Teatrze Narodowym.

Małgorzata Szumowska otrzymała Paszport "Polityki" za film "33 sceny z życia". Szumowską doceniono m.in. za stworzenie "dzieła odważnego, mądrego i dojrzałego artystycznie".

Debiutem fabularnym Szumowskiej był film "Szczęśliwy człowiek" (2000). Wcześniej realizowała filmy dokumentalne. Jej "Cisza", opowieść o rodzinie zamieszkałej na Mazurach, ukazująca radość i smutki codziennego dnia, nagrodzona została na wielu festiwalach, m.in. w Meksyku, Tel-Avivie i Bolonii. W 2008 roku premierę miał jej ostatni film "33 sceny z życia", nagrodzony już m.in. Nagrodą Jury - Srebrnym Lampartem podczas 61. Festiwalu Filmowego w Locarno. Film zdobył także m.in. nagrodę za reżyserię na XXXIII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Śpiewak operowy Artur Ruciński (baryton) otrzymał Paszport "Polityki" w kategorii muzyka poważna, za "konsekwentne budowanie kariery i podnoszenie poziomu spektakli na scenach operowych".

Ruciński, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, swoje umiejętności wokalne doskonalił pod okiem bułgarskiego tenora Kałudi Kałudowa. W 2002 roku zadebiutował na deskach Opery Narodowej w Warszawie tytułową rolą w operze "Eugeniusz Oniegin" Piotra Czajkowskiego, w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Jego występ w roli Oniegina uznany został przez krytyków za jeden z najlepszych debiutów w sezonie 2001/2002. Od 2001 roku artysta współpracuje również z Warszawską Operą
Kameralną i teatrami operowymi w całym kraju, m.in. Operą Łódzką i Operą Krakowską. W 2008 roku wystąpił m.in. na deskach Opery Narodowej w roli Walentego w "Fauście" Charlesa Gounoda.

W kategorii muzyka popularna Paszportem uhonorowano piosenkarkę, aktorkę i autorkę tekstów Marię Peszek. W październiku 2005 został wydany jej debiutancki album muzyczny "Miasto mania". Płyta
została nagrana we współpracy z Wojciechem Waglewskim oraz jego synami - Fiszem i Emade, wyróżniona dwoma Fryderykami w kategoriach: Nowa Twarz Fonografii oraz Produkcja Muzyczna Roku.

W minionym roku Peszek wydała album "Maria Awaria", jednocześnie w księgarniach pojawił się tomik poezji Peszek pt. "Maria Awiaria-Bezwstydnik". Peszek otrzymała Paszport za m.in. "wykreowanie spójnej wizji artystycznej".

Nagrodzony w kategorii sztuki wizualne Maciej Kurak ma dyplom poznańskiej ASP w zakresie grafiki warsztatowej. W 2003 roku obronił doktorat w tej dziedzinie. Chociaż nigdy nie porzucił grafiki, znany jest głównie dzięki swym instalacjom i akcjom artystycznym. Kurak pokazuje swoje prace w wybranych przez siebie miejscach, nie tylko galeriach, ale także m.in. w przestrzeni miejskiej, mieszkaniach prywatnych. W 2008 roku w jednej w witryn na Placu Konstytucji w Warszawie można było oglądać jego instalację "Bicie rekordu".

Paszportem w kategorii literatura nagrodzono Sylwię Chutnik, która zadebiutowała literacko w 2008 roku "Kieszonkowym atlasem kobiet". Chutnik to kulturoznawca i absolwentka Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim oraz szefowa Fundacji MaMa, zajmującej się prawami matek w Polsce. Jest członkinią Porozumienia Kobiet i przewodniczką miejską po Warszawie, oprowadzającą po autorskich trasach śladami wybitnych kobiet. W swej debiutanckiej książce opisała życie kilku kobiet w kamienicy przy ulicy Opaczewskiej w Warszawie.

Paweł Łysak został laureatem Paszportu "Polityki" w dziedzinie teatru. Reżysera i dyrektora bydgoskiego Teatru Polskiego uhonorowano m.in. za "konsekwentne budowanie ambitnego repertuaru". W 2008 roku na deskach Teru Polskiego w Bydgoszczy Łysak pokazał m.in. "Sprawę Dantona" w swojej reżyserii, na
motywach dramatu Stanisławy Przybyszewskiej. W bydgoskim spektaklu wziął udział cały zespół teatru.

Reżyser teatralny, scenograf Krystian Lupa został uhonorowany nagrodą specjalną dla Kreatora Kultury, przyznawaną "mistrzom, nauczycielom kolejnych pokoleń, klasykom polskiej kultury".

Lupa jest jednym z najbardziej znanych w Europie twórców współczesnego teatru. Jednym z najważniejszych wydarzeń w kulturze w 2008 roku - zdaniem krytyków - była premiera jego spektaklu
"Factory 2" w krakowskim Starym Teatrze.

Na wtorkowej gali obecni byli m.in. premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i minister kultury Bogdan Zdrojewski. "Dobrze, że kultura polska ma takich orędowników (...), bo wymaga ona solidnego mecenatu państwa" - mówił redaktor naczelny "Polityki" Jerzy Baczyński.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic