ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Urszula Urzędowska

Pogrzeb Jerzego Kawalerowicza w poniedziałek

Pogrzeb reżysera Jerzego Kawalerowicza odbędzie się w poniedziałek 7 stycznia w Warszawie - poinformował Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF).


Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 9.30 w kościele św. Jacka (ojców dominikanów) przy ulicy Freta; Mszę św. będzie celebrował metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz - podał PISF w informacji przekazanej w czwartek PAP.

Następnie odbędzie się pogrzeb zmarłego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach - kondukt rusza o godz. 12 sprzed bramy głównej cmentarza

Jerzy Kawalerowicz, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, twórca ekranizacji "Faraona" i "Quo vadis", zmarł 27 grudnia w Warszawie w wieku 85 lat.

Był współtwórcą znakomitej Polskiej Szkoły Filmowej. W 2007 r. na festiwalu filmowym w Gdyni został nagrodzony Platynowymi Lwami za całokształt twórczości. W 2005 r. otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orła za osiągnięcia życia.

Wyreżyserował 17 filmów fabularnych. Pierwsze filmowe kroki stawiał jako asystent reżysera, m.in. na planie "Zakazanych
piosenek" (1947) Leonarda Buczkowskiego. Jako reżyser debiutował w 1951 r. filmem "Gromada". Kolejne filmy Kawalerowicza to m.in. "Celuloza" (1954) oraz "Pociąg" (1959).

W 1960 r. Kawalerowicz wyreżyserował "Matkę Joannę od Aniołów", na motywach opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza.
Otrzymał za nia Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu filmowym w Cannes.

W 1966 r. zekranizował "Faraona" Bolesława Prusa, historię młodego faraona Ramzesa XIII. W rolę Ramzesa wcielił się Jerzy
Zelnik. Film otrzymał nominację do Oscara.

W następnych latach Kawalerowicz wyreżyserował m.in. "Śmierć prezydenta" (1977) i "Austerię" (1982). Ekranizacji "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza - o której marzył przez lata - dokonał w 2001 r.

W Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi w 1998 r. odsłonięto gwiazdę Kawalerowicza. Reżyser otrzymał dwa prestiżowe doktoraty honoris causa - paryskiej Sorbony (1998) oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2000).

Urodził się 19 stycznia 1922 r. w miejscowości Gwoździec (dzisiejsza Ukraina). W latach 1946-1949 studiował na krakowskiej
Akademii Sztuk Pięknych. W trakcie studiów odbył Kurs Przygotowania Filmowego (1946). W 1955 r. został kierownikiem
artystycznym Zespołu Filmowego "Kadr". Był współzałożycielem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic