Olejny obraz "Powrót do domu o zachodzie słońca" sprzedano za 108
tys. funtów (158 263 euro).
Jest to ponad trzy razy więcej niż wynosiła cena wywoławcza tego olejnego obrazu (30 tys. funtów) i ponad dwa razy więcej niż wynosiła przedaukcyjna wycena górnego progu cenowego, ustalona na 50 tys. funtów.
"Nabywcą jest prywatny europejski kolekcjoner zastrzegający sobie anonimowość" - powiedziała Poni Ujlaky z biura prasowego Sotheby's.
Za 12 tys. funtów (ok. 17 tys. euro) sprzedano inny obraz tego
samego artysty "Powrót z zimowego jarmarku".
Wierusz-Kowalski (ur. 1849 w Suwałkach, zm. 1915 w Monachium) uważany jest za malarza polskiego obyczaju i prowincji, który sławę osiągnął jeszcze za życia. Kształcił się w Warszawie i Dreźnie, a większą część życia artystycznego spędził w Monachium, gdzie osiedlił się w 1873 roku, zostając z czasem honorowym profesorem tamtejszej akademii.
Obok Józefa Brandta (pod którego kierunkiem kształcił się od 1874 roku), Władysława Czachórskiego, Józefa Chełmońskiego i Adama Chmielowskiego, Wierusz-Kowalski należał do tzw. polskiej szkoły malarskiej w Monachium.
Na aukcji, której łączny przychód wyniósł blisko 5 mln funtów, najwyższą cenę zapłacono za płótno niemieckiego romantyka Caspara Davida Friedricha (1774-1840) "Zachód słońca z drezdeńskim Hofkirche w tle" - 1128 tys. funtów.