W programie znajdą się m.in. "Milczenie" (1963), "Persona" (1966), "Szepty i krzyki" (1972) oraz "Jesienna sonata" (1978).
"Przegląd jest próbą problematyzacji twórczości Bergmana, dla którego świat kobiet był uniwersum, tematem przewodnim jego
twórczości" - wyjaśnili organizatorzy przeglądu.
Ernst Ingmar Bergman urodził się 14 lipca 1918 r. w Uppsali. Woody Allen powiedział o Bergmanie, że był on "prawdopodobnie
największym artystą filmowym, uwzględniając wszystkich od czasu wynalezienia kamery filmowej".
W ciągu swej kariery Bergman zrealizował ponad 50 filmów, wśród nich najsłynniejsze - "Siódma pieczęć", "Tam, gdzie rosną
poziomki", "Szepty i krzyki", "Jesienna sonata", "Sceny z życia małżeńskiego". Trzy razy nagrodzony został Oscarem - za "Źródło" (1959), "Jak w zwierciadle" (1961) oraz "Fanny i Aleksander" (1983).
W jednym z wywiadów zwierzył się, że kino uchroniło go przed szaleństwem. "Gdybym nie był tak twórczy, pewnie tkwiłbym gdzieś za kratami, które bym wyważał" - powiedział reżyser.
Bergman był pięciokrotnie żonaty, miał dziewięcioro dzieci. Tylko jego ostatnia żona, zmarła w 1995 roku Ingrid von Rosen, nie była aktorką. W 2003 r. powstał ostatni film reżysera pokazywany w szwedzkiej telewizji - "Sarabanda".
Ingmar Bergman zmarł 30 lipca 2007 r. w wieku 89 lat w swoim domu na wyspie Faro u wybrzeży Szwecji.
"Kobiety Bergmana, grane przez jego niesamowite aktorki, tak były różne od innych filmowych kobiet. Zanim jeszcze po raz pierwszy usłyszało się o feminizmie, ich potężne osobowości inspirowały, by spojrzeć głębiej w siebie" - napisała Kamila Sławińska w "Magazynie Kultury Popularnej Esensja".
Przegląd filmów Bergmana w Warszawie organizuje Ambasada Szwecji w Warszawie, Instytut Szwedzki (Svenska Institutet) w Sztokholmie, Instytut Skandynawistyki Szkoły Wyżej Psychologii Społecznej w Warszawie, firma Gutek Film i kino Muranów.