W programie znajdą się trzy filmy: "Brzdąc" (1921), "Gorączka złota" (1925) i "Dyktator" (1940). Organizatorem przeglądu jest
firma Vivarto, zajmująca się dystrybucją filmową.
"Brzdąc" (czas trwania: 60 minut) był "głęboką, artystyczną reakcją Mistrza na rodzinną tragedię - śmierć, zaraz po
narodzeniu, jego pierworodnego synka" - przypomniano w przekazanych materiałach Vivarto.
"Tworząc Brzdąca, Chaplin doprowadził do wcielenia w życie swojej podstawowej zasady: że tragedia i komedia absolutnie się
nie wykluczają, a wręcz wynikają z siebie. Film jest też uważany za swoiste pożegnanie smutnego i samotnego dzieciństwa Chaplina (ojciec szybko zmarł, matka trafiła do zakładu psychiatrycznego)".
Uhonorowana dwoma nominacjami do Oscara "Gorączka złota" (69 min.) to opowieść o włóczędze, który jako poszukiwacz złota dołącza do krzepkich, rosłych mężczyzn i ich gorączkowej gonitwy w nieznane. Ambitny słabeusz, nieprzystosowany do życia w brutalnych warunkach, musi stawić czoło mrozom Alaski.
Za "Dyktatora" (126 min.) przyznano aż pięć nominacji do Oscara. Tworząc ten film, Chaplin zaatakował nazistowską ideologię Hitlera.
Bohaterem komedii jest niezdarny żydowski żołnierz (Chaplin), walczący podczas wojny światowej w armii Tomanii. Żołnierz traci pamięć w wypadku samolotowym. Zostaje wysłany do szpitala, gdzie pozostaje przez następne 20 lat. Nieświadomy zachodzących wokół zmian, nie wie, że w Tomanii zapanował reżim dyktatora Hynkela (również granego przez Chaplina). Hynkel, wspierany przez swych ministrów - Garbitscha i Herringa - prześladuje tomańskich Żydów.
Charlie Chaplin - angielski aktor, reżyser, scenarzysta, producent i kompozytor, jedna z najwybitniejszych postaci
światowego kina - urodził się w 1889 r. w Londynie. Do historii przeszedł jako czołowy reprezentant komedii slapstickowej, opartej przede wszystkim na gagach.
Od dzieciństwa występował razem z rodziną w prowincjonalnym music hallu. Po śmierci ojca w 1901 r. podejmował się różnych zajęć, pracował m.in. jako sprzedawca kwiatów, u fryzjera, w mydlarni, gabinecie lekarskim, fabryce szkła i składzie papierniczym.
Pierwsze sukcesy teatralne zaczął odnosić w wieku 14 lat. Drogę do światowej kariery otworzyły mu występy w zespole Freda Karno - od 1908 r. wykonywał tam numery cyrkowe i pantomimiczne. W 1914 r. podczas tournee po USA został po raz pierwszy zaangażowany do filmu. Jeszcze przed wyreżyserowaniem "Brzdąca", pojawił się jako aktor w kilkudziesięciu filmach, m.in.: w "Charlie bokserem", "Charlie włóczęga" i "Charlie żołnierzem".
W reżyserskim dorobku - oprócz "Brzdąca", "Gorączki złota" i "Dyktatora" - miał m.in.: "Światła wielkiego miasta" (1931),
"Dzisiejsze czasy" (1936) i "Król w Nowym Jorku" (1957). Do swoich komedii wprowadzał stopniowo dramatyczne tematy, takie jak nędza, głód, bezrobocie czy zagrożenie wojną.
Miał romans z polską aktorką Polą Negri. W 1971 r. otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości. Zmarł w 1977 r. w
Szwajcarii.