ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Reżyserzy Rodrigo Pla i Julien Temple na festiwalu w Warszawie

Nagrodzony na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji Rodrigo Pla - reżyser pochodzący z Urugwaju, a tworzący w Meksyku, oraz Brytyjczyk Julien Temple, twórca dokumentu o legendarnym zespole punkrockowym Sex Pistols, będą wśród gości 24. Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.

Festiwal trwa już od piątku, zakończy się w niedzielę 19 października.

Publiczność - oprócz oglądania filmów - będzie miała możliwość spotkać się z goszczącymi na festiwalu twórcami sztuki filmowej z różnych krajów. Spotkania będą odbywały się w Multikinie Złote Tarasy i w Kinotece.

Spotkanie z reżyserem Rodrigo Pla zaplanowano na środę 15 października. Pla to ceniony filmowiec. Wyreżyserował dramat "Zona" (kraj produkcji: Meksyk), który w 2007 r. uhonorowano nagrodą Lwa Przyszłości za najlepszy debiut na festiwalu w Wenecji oraz międzynarodową nagrodą krytyków filmowych FIPRESCI na
festiwalu w Toronto.

Na festiwalu w Warszawie Rodrigo Pla (ur. 1968 w Montevideo w Urugwaju) zaprezentuje swój najnowszy film, "Pustynia" (2008, kraj produkcji: Meksyk). Zainspirowany dziennikami Sorena Kierkegaarda, Pla przedstawił w "Pustyni" obraz irracjonalnego religijnego szaleństwa. Jeden z głównych bohaterów to Elias - mężczyzna, który
popełnił wielki grzech przeciw Bogu i jest przekonany, że jego ośmioro dzieci zostanie za to ukaranych śmiercią.

Brytyjski reżyser Julien Temple spotka się z widzami WMFF w sobotę 18 października. Na festiwalu pokazany zostanie zrealizowany przez niego film dokumentalny o legendarnym brytyjskim zespole punkrockowym Sex Pistols, pt. "The Sex Pistols: There'll Always Be An England" (2008, kraj produkcji: Wielka Brytania).

Film Temple'a o muzykach z Sex Pistols powstał podczas ich koncertów w londyńskiej Brixton Academy, które reaktywowany zespół rozpoczął w listopadzie 2007 r., by uczcić 30 rocznicę wydania ich rewolucyjnego albumu "Never Mind The Bollocks, Here's The Sex Pistols".

Julien Temple (ur. 1953 w Londynie) specjalizuje się w kręceniu filmów poświęconych muzykom, a także teledysków. Zrealizował teledyski m.in. do utworów Davida Bowie oraz zespołów Blur, The Rolling Stones i Van Halen.

Na festiwalu w Warszawie będzie pokazywany także inny film Juliena Temple - fabularna "Wieczność" (2008, kraje produkcji: Australia i Wielka Brytania). Bohaterem "Wieczności" jest Arthur Stace - weteran wojenny, bezdomny alkoholik, mieszkający na ulicach Sydney. Po nawróceniu na chrześcijaństwo, Stace rzuca
picie i zaczyna pracować w kościele. W tym samym czasie na chodnikach miasta pojawiają się dziwne, pisane żółtą kredą graffiti, tworzące słowo: "Wieczność".

Wśród gości 24. WMFF będą też m.in. reżyserzy Małgorzata Szumowska, Dariusz Gajewski, Jan Schuette, Park Soo-young i Kim Sung-ho oraz Priit Parn.

Szumowska pokaże na warszawskim festiwalu film "33 sceny z życia" (w tym roku w Gdyni otrzymała za niego nagrodę dla najlepszego reżysera oraz Nagrodę Dziennikarzy), zaś Gajewski - film "Lekcje pana Kuki". Oboje będą mieli po trzy spotkania z widzami. Z Szumowską będzie można spotkać się w środę 15 października, w
piątek 17 października i w sobotę 18 października. Natomiast z Gajewskim - w piątek 17 października, w sobotę 18 października i w niedzielę 19 października.

Schuette, reżyser z Niemiec (ur. 1957 w Mannheim), będzie gościł w Warszawie w związku z projekcją jego filmu "Późna miłość" (wspólna produkcja Niemiec, Austrii i USA, 2007). Scenariusz tego filmu powstał na motywach kilku opowiadań Isaaca Bashevisa Singera. Autorem zdjęć do "Później miłości" jest nieżyjący już znakomity polski operator Edward Kłosiński. Z Janem Schuette widzowie będą mogli spotkać się we wtorek 14 października.

Park Soo-young (ur. 1976) i Kim Sung-ho (ur. 1970) to dwaj reżyserzy z Korei Południowej, którzy - wspólnie z trzecim południowokoreańskim twórcą, Cho Chang-ho (ur. 1972) - stworzyli składający się z trzech odsłon film pt. "Fantastyczne próby samobójcze" (2007, kraj produkcji: Korea Południowa). Zaplanowano dwa spotkania z koreańskimi filmowcami - w piątek 17 października i w sobotę 18 października.

Priit Parn (ur. 1946 w Tallinie) to z kolei znany estoński twórca filmów animowanych, karykaturzysta, ilustrator książek i grafik. Wykłada w szkołach filmowych w Finlandii, Norwegii, Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Holandii i Anglii. Wśród filmów animowanych, które wyreżyserował są m.in. "Śniadanie na trawie" (1987), "Noc marchewek" (1998) oraz "Karol i Marylin" (2003). Z warszawską publicznością Parn spotka się w sobotę 18 października.

Szczegółowe informacje na temat terminów i miejsc spotkań z artystami są dostępne na stronie internetowej festiwalu www.wff.pl, w zakładce "Festiwal 2008".

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic