Rozpoczął się 16. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage

Uroczystą galą rozpoczął się w sobotę w Teatrze Wielkim w Łodzi 16. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage 2008. O główne nagrody imprezy - Złotą, Srebrną i Brązową Żabę - będą rywalizować autorzy zdjęć do 16 filmów.


Otwierając festiwal, minister kultury Bogdan Zdrojewski podkreślił, że jest to najważniejszy festiwal związany z
kinematografią w Polsce.

"Dla mnie nie podlega dyskusji, że polska szkoła operatorska, polscy operatorzy to pierwsza piątka na świecie. Jestem bardzo z tego dumny i jako minister kultury chciałem podziękować Łodzi i wszystkim pokoleniom polskich operatorów, którzy doprowadzili naszą kulturę w tej dziedzinie po prostu na wyżyny" - powiedział minister kultury.

W trakcie gali wręczone zostały pierwsze nagrody specjalne. Specjalną nagrodę za wybitne osiągnięcia w filmie dokumentalnym z rąk ministra kultury odebrał Kazimierz Karabasz. Ten znakomity polski dokumentalista uważany jest za współtwórcę tzw. polskiej szkoły dokumentu. Wśród jego najważniejszych filmów są m.in. "Muzykanci", "Ludzie w drodze", "Rok Franka W." Za swoje filmy był nagradzany na wielu festiwalach na całym świecie. Odbierając nagrodę przyznał, że ma mieszane uczucia, patrząc na to co zrobił.

Podkreślił, że to wyróżnienie należy do jego bohaterów, których obserwował.

Nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego, przyznawaną wybitnym aktorom, których dorobek artystyczny cechuje "wyjątkowa wrażliwość wizualna oraz szczerość i prawda w kreowaniu postaci", odebrała gwiazda francuskiego kina Isabelle Huppert. Aktorka jest znana m.in. z takich filmów jak "8 kobiet", "Pianistka" czy "Gabrielle".
Nagrodę wręczył Jerzy Skolimowski a specjalny list przesłał na ręce aktorki Andrzej Wajda.

"Kiedy oglądałam fragmenty filmów, przyszła refleksja, że my aktorzy jesteśmy w rękach reżyserów tylko takimi obiektami, jak w filmach pana Karabasza i chciałabym się czuć jak bohaterowie jego filmów" - powiedziała Huppert.

Natomiast nagrodę dla producenta filmów "wybitnych pod względem wizualnym" odebrał Jeremy Thomas, laureat Oscara za "Ostatniego cesarza" Bernardo Bertulucciego i producent m.in. filmów "Ukryte pragnienia", "Pod osłoną nieba", "Marzyciele" czy "Crash".

Pierwszym filmem, który zobaczyła festiwalowa publiczność był startujący w głównym konkursie obraz "Doubt" (Wątpliwość) w reż. Johna Patricka Shanley ze zdjęciami Rogera Deakinsa.

Otwarciu festiwalu towarzyszył wernisaż wystawy zdjęć z planów filmowych oraz fotosów z filmów Alana Parkera, twórcy takich filmów, jak "Ptasiek", "Sława" czy "Pink Floyd The Wall". Ten brytyjski reżyser i scenarzysta otrzyma w tym roku nagrodę "za całokształt twórczości dla reżysera ze szczególną wrażliwością
wizualną".

Wieczór galowy zakończy koncert szkockiej wokalistki i wiolonczelistki Isobell Campbell i byłego wokalisty legendy sceny grunge Screaming Trees Marka Lanegana w Filharmonii Łódzkiej.

Innymi gwiazdami tegorocznego festiwalu, którzy także odbiorą nagrody specjalne będą: aktor Viggo Mortensen ("Władca pierścieni", "Historia przemocy"), Krystyna Janda, która odbierze nagrodę przyznaną jej zmarłemu mężowi Edwardowi Kłosińskiemu, francuski operator Pierre Lhomme ("Cyrano De Bergerac", "Życie zamku", "Samotnik"), reżyser Andrzej Żuławski, scenograf "Gladiatora" Arthur Max oraz montażysta Pietro Scalia.

W tym roku o główne nagrody festiwalu rywalizują autorzy zdjęć do 16 filmów, w tym dwóch polskich - "33 sceny z życia" Małgorzaty Szumowskiej i "Cztery noce z Anną" Jerzego Skolimowskiego. Obok nich jury będzie oceniać zdjęcia do m.in. "The Baader Meinhof Complex" Uli Edela, "For my father" w reż. Dror Zahavi, "Gomorry"
Mateo Garrone, "Miasta ślepców" Fernando Meirellesa ", "Oszukanej" Clinta Eastwooda i "Slumdog Millionaire" Danny Boyle'a. W jury zasiadają w tym roku m.in. operatorzy Steven Goldblatt, Lhomme i fotografik Ryszard Horowitz.

Podczas festiwalu oceniane też będą najnowsze polskie produkcje. Odbędzie się również konkurs etiud studenckich o Złotą Kijankę im. Laszló Kovacsa, zmarłego przed rokiem wybitnego operatora. W tym
roku rywalizować będzie o nią 31 filmów zrealizowanych przez studentów 20 szkół filmowych z 15 krajów.

W trakcie tegorocznej edycji festiwalu także dokumentaliści z całego świata będą ubiegać się o Złotą Żabę. W ramach nowej sekcji - "Obraz Świata - Świat w obrazach" - obok pokazów konkursowych będzie można zobaczyć filmy dokumentalne, które w latach 1941-1997 zdobyły Oscary oraz najwybitniejsze polskie dokumenty. Będzie też nowy konkurs wideoklipów.

Podczas Plus Camerimage 2008 odbędzie się również przegląd kinematografii słowackiej, rumuńskiej oraz portugalskiej a także retrospektywy twórczości Parkera, Żuławskiego i Lhomme. Imprezie będą towarzyszyć warsztaty i seminaria.

Festiwalowe projekcje będą się odbywać w Teatrze Wielkim, Łódzkim Domu Kultury (filmy dokumentalne) i w kinach Silver Screen i Charlie. Tegoroczny Festiwal zakończy się 6 grudnia.

Plus Camerimage to jedyny na świecie festiwal poświęcony sztuce operatorskiej. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1993 roku w Toruniu. Do Łodzi Festiwal przeniósł się w 2000 roku. Na Camerimage gościły gwiazdy światowego kina, m.in. reżyserzy Oliver Stone, David Lynch, Istvan Szabo oraz aktorzy Charlize Theron,
Diane Kruger, Ralph Fiennes czy Val Kilmer.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic