„Oby historia się nie powtórzyła” - skomentowała 14-minutowy krótki metraż Urbanka prowadząca w poniedziałek galę otwarcia 42. KFDF „Młodzi i Film” Magdalena Felis.
Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonał prezydent Koszalina Piotr Jedliński, który nie krył zadowolenia, że „tylu młodych twórców jest w Koszalinie” i że składy jury będą miały problem z wyborem najciekawszych produkcji. „Życzę im gorącej dyskusji” – mówił Jedliński.
Wywołany na scenę Kina Kryterium dyrektor festiwalu, Paweł Stojek, zaznaczył, że ta 42. edycja jest rekordowa pod względem liczby festiwalowych gości, których doliczył się 800. Podał, że w ciągu sześciu dni widzowie zobaczą ponad 100 filmów. Czekają też na nich cztery wystawy, mnóstwo branżowych spotkań i rozmów z twórcami w ramach cyklu „Szczerość za szczerość”. W tym roku na konkurs nadesłano aż 330 filmów.
Jan Holoubek, przewodniczący jury w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych, który debiutował w Koszalinie filmem „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” i zdobył tu m.in. Jantara Publiczności, a potem wiele nagród w kraju i zagranicą, powiedział, że to jego „ukochany festiwal”. Na poprzedzającej galę konferencji prasowej zaznaczył, że widział tylko dwa spośród 15 filmów, które będzie oceniał w pięcioosobowym składzie jurorskim. „Nie wiem, czego się spodziewać. To dla mnie olbrzymia niespodzianka, to, co będę oglądał przez najbliższe dni” – mówił Holoubek.
Z kolei przewodnicząca trzyosobowego jury w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych, Hanna Polak, która w Koszalinie jest po raz pierwszy, zaznaczyła, że konkurencja wśród dziewięciu obrazów wyselekcjonowanych w tej kategorii będzie bardzo trudna, bo w jej ocenie, w konkursie są „przepiękne filmy”.
Pięcioosobowemu jury w konkursie debiutanckich krótkich metraży, w którym pokazanych zostanie 71 produkcji, w tym 30 fabuł, 17 dokumentów i 24 animacji, przewodniczy Mateusz Rakowicz, reżyser, scenarzysta i storyboardzista. Natomiast przewodniczącym jury, które wybierze najlepszą produkcję w debiutującym konkursie „Nakręceni na Teatrotekę” (pokazanych w nim zostanie sześć filmowych adaptacji utworów teatralnych), jest Jan Kidawa-Błoński, reżyser, scenarzysta, producent filmowy i telewizyjny.
Galę zakończył pokaz etiud studenckich laureatów festiwalu z lat 80. XX w. w ramach cyklu „75 lat patrzymy na świat” z okazji jubileuszu łódzkiej filmówki.
W poniedziałek widzowie jeszcze przed galą otwarcia festiwalu mogli obejrzeć pierwsze konkursowe filmy w Kinie Kryterium CK105 oraz sali kinowej biblioteki publicznej. Pokazy w obu kinach odbywać się będą do soboty.
Bezpośrednio po każdej projekcji konkursowej można się będzie spotkać z twórcami w ramach cyklu „Szczerość za szczerość”. Nie zabraknie też projekcji zaproponowanych przez partnerów festiwalu, rozmów i debat eksperckich oraz branżowych. W środę i w czwartek o godz. 22 na Rynku Staromiejskim działać będzie kino na leżakach. Natomiast w sobotę w Kinie Kryterium szykuje się poranek z retro bajkami - „Zaczarowanym ołówkiem”, „Przygodami Gapiszona” i „Przygodami Kota Filemona”.
Gala zamknięcia festiwalu odbędzie się 17 czerwca. W roli prowadzących zadebiutują Agnieszka Matan i Szymon Majewski. Główną nagrodą za debiut pełnometrażowy, zarówno fabularny, jak i dokumentalny, jest Wielki Jantar. W pozostałych dwóch konkursach przyznawane są Jantary.
Na niedzielę, 18 czerwca, zaplanowano pokaz zwycięskich filmów.
Wejściówki na festiwalowe wydarzenia są bezpłatne.
Organizatorami wydarzenia są: miasto Koszalin i Centrum Kultury 105 w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie) oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Festiwal jest współfinansowany m.in. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jego historia sięga 1973 r. Jest najstarszym w Polsce festiwalem, podczas którego widz ma do czynienia przede wszystkim z filmowymi debiutami. A to w Koszalinie swoje pierwsze filmy pokazywali m. in.: Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Filip Bajon, Dariusz Gajewski, Xawery Żuławski, Katarzyna Rosłaniec, Marcin Wrona, Tomasz Wasilewski i Kuba Czekaj.
Inga Domurat