"Cieszę się bardzo, że udało się nam wyjść z teatru na ten piękny teren. Tegoroczny festiwal ma - mój prywatny - roboczy podtytuł po co nam ta klasyka?. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych dni odpowiemy sobie na to pytanie. Jestem pewien, że ta klasyka jest żywa, i będzie żywa, gdy słowami naszych wieszczów będziemy mówili o nas samych - o współczesnej Polsce" - powiedział podczas uroczystości otwarcia Konfrontacji dyrektor festiwalu i opolskiego teatru, Tomasz Konina.
Pierwszym konkursowym przedstawieniem była "Klątwa" według Wyspiańskiego w wykonaniu fundacji Nadrzecze i w reżyserii Janusza Opryńskiego. Spektakl zaprezentowano na błoniach Politechniki Opolskiej, inscenizacji przyglądało się ponad dwustu widzów. Dzieło Wyspiańskiego kończy się pożarem, który trawi całą wieś. W Opolu - dzięki plenerowemu przedstawieniu - udało się zrealizować pożar dekoracji spektaklu. Całość zakończył pokaz fajerwerków.
Zdaniem Opryńskiego, w polskiej spuściźnie teatralnej nie ma drugiego spektaklu tak bliskiego greckiej tragedii, a sam tekst
jest bliski współczesności. "Spektakl stawia pytanie, czy jest jakaś sankcja boska, że można zabić miłość ludzką. Pytanie jest
ważne również dzisiaj, gdy ciągle się kogoś osądza" - podkreślił reżyser w rozmowie z PAP.
Plenerowa "Klątwa" to nie jedyna interpretacja dzieła Wyspiańskiego w Opolu. Swoją wersję tego spektaklu zaprezentuje
także Narodowy Stary Teatr z Krakowa. Z kolei "Wesele" pokaże Teatr Współczesny ze Szczecina, a gospodarze - opolski teatr im. Kochanowskiego - wystawią "Sędziów".
Oprócz tego w konkursie wystawiono "Śluby Panieńskie" Aleksandra Fredry w reżyserii Jana Englerta i w wykonaniu zespołu Teatru Narodowego w Warszawie, "Ślub" Witolda Gombrowicza z teatru im. Jaracza z Łodzi, "Bitwę pod Grunwaldem" według Tadeusza Borowskiego z warszawskiego Teatru Studio, oraz "Sprawę Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej z Teatru Polskiego we Wrocławiu, a także "Szewców u bram" wg Witkacego w wykonaniu warszawskiego Teatru Rozmaitości i w reżyserii Jana Klaty.
Konkursowe spektakle oceniać będzie jury w składzie: Zofia de Ines; Dorota Jovanka Ćirlić; Paweł Demirski, oraz Paweł
Sztarbowski. Werdykt ogłoszony zostanie w nocy z 20 na 21 kwietnia.