Do 3 lipca stolica Wielkopolski wypełni się teatrem, tańcem i muzyką, sztukami wizualnymi i cyrkowymi. W tym roku w sposób szczególny prezentowana będzie twórczość flamandzkiego artysty, klasyka współczesnego teatru europejskiego Luka Percevala.
W festiwalu weźmie udział ponad pół tysiąca artystów, maltańskie wydarzenia odbywać się będą w blisko 30 lokacjach na terenie miasta. Festiwal zainauguruje w poniedziałek wieczorem parada-spektakl francuskiej grupy Générik Vapeur pt. "Dzięki za wszystko".
Hasło przewodnie Malta Festival Poznań to tłumaczone na język polski, angielski i ukraiński słowa "Świat w uścisku".
Dyrektor festiwalu Michał Merczyński powiedział, że program tegorocznej edycji wydarzenia powstawał w odpowiedzi na kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej, rasizm, którego ten kryzys był i jest przejawem, skrajne podziały społeczne i konflikty kulturowe.
"Świat w uścisku kryzysu klimatycznego, kryzysu migracyjnego, drożyzny, drogich kredytów, przede wszystkim wojny - ma też inny aspekt; ten uścisk to także uścisk solidarności, przyjaźni, wsparcia, braterstwa i miłości" – powiedział Merczyński.
Organizatorzy przedsięwzięcia podkreślili, że w ostatnich latach sztuka i kultura stają się domeną solidarności i wsparcia – tak też swoją rolę powinien widzieć festiwal teatralny.
Festiwal Malta w tym roku prezentować będzie twórczość Luka Percevala; Merczyński powiedział o nim w wywiadzie dla PAP, że to jeden z trzech najważniejszych artystów teatru w Europie.
Podczas festiwalu pokazana zostanie trylogia "Cały smutek Belgii" – trzy wyjątkowe w dorobku reżysera spektakle "Czarny", "Żółty" i "Czerwony", w których mierzy się on z historią swojego kraju.
Będzie to pierwsza na świecie prezentacja wszystkich trzech części trylogii razem, w ramach całodziennego wydarzenia teatralnego. Odbędą się też prezentacje nagrań oper Luka Percevala i jego filmów dokumentalnych.
Podczas Malty zaprezentują się m.in. artyści, którzy akcentują swoje pochodzenie, kolor skóry, podwójną tożsamość, kolonizacyjne spojrzenie: Jaha Koo, Rusnam, Marcela Levi & Lucia Russo, Lia Dostlieva i Andrii Dostliev, Pablo Ramirez Gonzalez, Wiktor Bagiński, Olena Apczel, Victoria Myronyuk, Leila Akinyi, Ifi Ude.
Miasteczko festiwalowe obejmie w tym roku trzy przestrzenie miasta: Plac Kolegiacki, Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania i park im. F. Chopina. Tam odbędą się spektakle plenerowe, koncerty, warsztaty oraz prezentacje spektakli przeniesionych na otwartą scenę z desek zaproszonych teatrów.
Na scenie na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania zagrają Ifi Ude, Misia Furtak, Domsun; w ramach wieczoru Mińsk/Poznań/Kolonia wystąpią Super Besse, Młoda Kultura i Leila Akinyi.
W programie festiwalu znalazły się wydarzenia dla dzieci i dorosłych, wspólne śniadania, dyskusje oraz pokazy filmowe organizowane we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie.
"Jak co roku będzie wspólne siedzenie na trawie, tańce, śmiech i łzy, wspólne przeżywanie działań performerów, tancerek, muzyków, aktorek, a także cyrkowców – żonglerek i klaunów, akrobatek, którzy na czas festiwalu przejmą we władanie miasto. Solidarni i otwarci spotkajmy się pod tym samym niebem z nadzieją na pokój" – zaapelowali organizatorzy tegorocznego festiwalu.
autor: Rafał Pogrzebny