Rusza festiwal filmów dokumentalnych DokumentArt

50 najnowszych dokumentów z 17 krajów, prezentacja produkcji z Sam Spiegel Film School z Jerozolimy, pokazy dorobku Leni Riefenstahl i Pawła Łozińskiego to tylko niektóre z punktów 19. Europejskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych DokumentArt.

Festiwal odbywa się w Szczecinie i w Neubrandenburgu (Niemcy). W Polsce DokumentArt rusza oficjalnie dzisiaj, w Niemczech - w sobotę.

W Szczecinie DokumentArt gości piąty raz. W założeniu organizatorów prezentowane na nim są filmy rejestrujące zmiany pomiędzy tradycją i awangardą, dotykające i przekraczające granice gatunku.

"Nasz festiwal stara się przekraczać granice dokumentu, poszerzać jego definicję, dlatego wiele na nim eksperymentów, produkcji, które szukają współczesnego języka dokumentu" - powiedział PAP dyrektor Festiwalu Bartosz Wójcik.

Główny trzon festiwalu stanowi 10 bloków konkursowych, w ramach których zaprezentowanych zostanie 50 filmów z 17 krajów, wybranych spośród ponad 400 nadesłanych propozycji. Będą to filmy o zróżnicowanej tematyce, nierzadko eksperymentujące zarówno z formą jak i treścią.

Wszystkie filmy konkursowe są prezentowane w kinach po obu stronach granicy. Te biorące udział w konkursie głównym ocenia jedno, międzynarodowe jury. Przyznaje ono nagrody m.in.: Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w wysokości 10 tys. zł za produkcję filmową, która w najbardziej adekwatny sposób porusza kwestię porozumienia ponad podziałami etnicznymi oraz nagrodę Ministerstwa Edukacji, Nauki i Kultury Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Tą nagrodą honoruje się niezależny film lub projekt multimedialny, który w sposób kreatywny najpełniej wykorzystuje możliwości owego medium. Przeznaczona jest na nią kwota 3 tys. euro.

Festiwal to również spotkania z twórcami filmów, dyskusje, performance.

Przygotowano też m.in. pokaz dorobku filmowego twórców związanych z Wydziałem Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Z okazji 65-lecia Polskiego Radia Szczecin odbędzie się również prezentacja archiwalnych audycji radiowych.

W programie towarzyszącym odbędzie się również m.in. prezentacja filmów ze Środkowej i Wschodniej Europy, projekcja filmów z izraelskiej szkoły filmowej Sam Spiegel Film School, obszerny przegląd twórczości dokumentalistki Leni Riefenstahl oraz jednego z najsłynniejszych polskich twórców tego gatunku Pawła Łozińskiego.

Program towarzyszący zmaganiom festiwalowym jest inny w Szczecinie a inny w Neubrandenburgu.

Festiwal potrwa do 13 października.
 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic