Wszczęcie procedury nie oznacza jeszcze ostatecznej decyzji.
"Senat zwróci się o recenzje do Senatu Uniwersytetu im.Adama Mickiewicza w Poznaniu i Senatu Uniwersytetu Śląskiego, a decyzja w tej sprawie powinna zapaść w ciągu najbliższych trzech miesięcy" - powiedziała rzeczniczka UJ Katarzyna Pilitowska.
O uhonorowanie Spielberga wystąpiła Rada Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ. We wniosku podkreślono, że jeden z najbardziej cenionych twórców amerykańskiego przemysłu filmowego skupił się w swojej twórczości na odwiecznym temacie sztuki: konfrontacji dobra ze złem, z której dobro zawsze wychodzi zwycięsko. Napisano także, że w filmach Spielberga dobro reprezentowali zawsze "samotni, wrażliwi ludzie, a zło - potwory albo okrutni wykonawcy systemu".
Rada Wydziału podkreśliła, że reżyser nawet, jeśli w pierwszym rzędzie dbał o przyciągnięcie do kin milionów ludzi, to
uczynił wiele, by te miliony ludzi przywiązać "do podstawowych wartości ludzkich, takich jak dobroć, prawość, odwaga, patriotyzm, solidarność z pokrzywdzonymi".
Zdaniem wnioskodawców doktorat honoris causa należy się Spielbergowi m.in. za realizację filmu "Lista Schindlera", w
którym odkrył on swoje żydowskie korzenie, zachęcając do tego samego miliony ludzi na świecie i uświadomił widzom, czym był
Holocaust i jak ważna jest pamięć o jego tragedii.
We wniosku zaznaczono, że realizacja "listy Schindlera" nie była cząstką Shoah biznesu, ale początkiem długofalowego projektu, bo Spielberg jest założycielem Fundacji Survivors of the Shoah Visual History Foundation w Uniwersytecie Północnej Kalifornii oraz archiwum The Steven Spielberg Film and Video Archive of the U.S. Holocaust Memorial Museum. Dzięki fundacji powstały i powstają filmy dokumentalne, w których ocaleni opowiadają o tym, co przeżyli. Doktoraty honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego są przyznawane od 1816 r. Do tej pory uhonorowano nimi ponad 300 osób. W gronie wyróżnionych są m.in. Henryk Sienkiewicz, Jan Matejko, Maria Skłodowska Curie, Józef Piłsudski, Karol Szymanowski, Jan Paweł II, Matka Teresa z Kalkuty, Szymon Wiesenthal, Jerzy Turowicz, Jerzy Giedroyc, Czesław Miłosz, Andrzej Wajda, Krzysztof Penderecki, Sławomir Mrożek, Jan Nowak - Jeziorański, Ryszard Kapuściński.
W 2000 r. Senat UJ nie zgodził się na przyznanie Romanowi Polańskiemu doktoratu honoris causa z okazji jubileuszu uczelni,
bo przeszkodą było życie prywatne kandydata.