Spektakl plenerowy Teatru Biuro Podróży

Premiera spektaklu odbyła się 1 lipca w Londynie w National Theatre w ramach prestiżowego festiwalu Watch This Space. W pokazie premierowym 1 lipca i pokazie 2 lipca wzięło udział ponad 1000 osób.


Reżyseria: Paweł Szkotak
Scenariusz na podstawie prozy Stanisława Lema - Teatr Biuro Podróży
Scenografia i kostiumy: Agnieszka Zawadowska
Muzyka: Krzysztof Nowikow
Światła: Magda Górfińska
Aktorzy: Bartosz Borowski, Agata Elsner, Mateusz Felsmann, Miron Jagniewski, Mateusz Kostecki, Łukasz Kowalski, Jarosław Siejkowski, Marta Strzałko, Piotr Wojtyniak, Tomasz Wrzalik.

Produkcja: Teatr Biuro Podróży i Instytut Adama Mickiewicza w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Przedstawienie zostanie zaprezentowane w Brukseli, Paryżu, Londynie, Berlinie, Madrycie, Moskwie, Kijowie, Mińsku, Pekinie i Tokio we współpracy z Instytutami Polskimi i Ambasadami Polskimi oraz partnerami lokalnymi.

„Daję cywilizacji narkozę, bo inaczej by siebie nie zniosła. Dlatego nie wolno jej budzić... Utrzymuję na skraju równowagi to, co beze mnie runęłoby w agonię powszechną. Jestem ostatnim Atlasem tego świata”. Kongres futurologiczny - Stanisław Lem.
Planeta Lem to najnowszy spektakl plenerowy Teatru Biuro Podróży. Do powstania przedstawienia inspiracją stała się proza Stanisława Lema, jego wyjątkowa, pełna humoru i przenikliwa diagnoza współczesnego świata oraz refleksje na temat relacji między rozwojem technologii, a ograniczeniami ludzkiego gatunku.
Bohaterami spektaklu są postaci znane z powieści i opowiadań Lema: Ijon Tichy, profesor Tarantoga, społeczność Lepniaków, superkomputer, roboty. W przedstawieniu - historii, która nigdy nie została przez Stanisława Lema napisana, a jest impresją teatru powstałą w oparciu o twórczość pisarza, pokazany jest świat przyszłości, w którym sztuczna inteligencja zapewniając rasie ludzkiej iluzoryczny dobrobyt doprowadza ją do degeneracji i zgnuśniałej pasywności. Jest to świat zamieszkany przez humanoidalne istoty, których sens istnienia zawęził się do dawki halucynogenu. Dzięki niemu żyją w iluzji dobrobytu i spokoju pod czujnym i życzliwym okiem cyberopiekunów.

Gdy nad Tamizą zaszło słońce, dziedziniec przed National Theatre stał się areną walki. Samotny astronauta desperacko bronił się przed atakiem patyczakowatych robotów będących skrzyżowaniem Obcego z filmu Ridleya Scotta ze szturmowcami z „Gwiezdnych wojen".
W ten efektowny sposób zaczyna się plenerowe przedstawienie w reżyserii Pawła Szkotaka. Przygotowały je Teatr Biuro Podróży i Instytut Adama Mickiewicza z okazji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Rafał Światek, 3 lipca Rzeczpospolita

Paweł Szkotak: Przenikliwość Lema polega nie tylko na przewidywaniu wynalazków, ale na pokazaniu, jak nowe technologie będą oddziaływać i zmieniać człowieka. Nasz humanoidalny potomek będzie nie tylko inaczej wyglądał, ale zmienią się też jego relacje rodzinne, społeczne. Przyspieszenie technologiczne umożliwia kreowanie i zaspokajanie  potrzeb, a jednocześnie stwarza praktycznie nieograniczone możliwości kontroli i perswazji. Tęsknota za sacrum,  fantastyczne  decorum, marzenie o lepszym świecie powoduje, że dzisiaj science fiction stało się jedynym już możliwym rezerwuarem idei romantycznych, powszechnie rozumianych. Planeta Lem to ziemia przyszłości, która stała się sztucznym rajem, rodzajem antyutopii. Zamieszkują ją Lepniacy, przyszli Ziemianie. Na spotkanie z nimi dzięki podróży w czasie wyrusza Ijon Tichy nasz współczesny. Co przyniesie ich konfrontacja? Gdzie przebiega granica między narzucaniem własnej wizji prawdy, dobra a chęcią niesienia pomocy?
Przedstawienie jest godzinnym plenerowym widowiskiem teatralnym. Wykorzystano w nim spektakularną, ruchomą scenografię, efekty świetlne i projekcje multimedialne. Specjalnie skomponowana muzyka jest połączeniem brzmień symfonicznych z postindustrialnymi.


Kalendarium. Tournee spektaklu Planeta Lem

Londyn
Data: 1-2 lipca, godz. 22.30
Miejsce: dziedziniec National Theatre
Partner: National Theatre
Kontekst: Watch This Space Festival
Watch This Space to letni festiwal Teatru Narodowego, który odbywa się na South Bank na Placu Teatralnym od lipca do września. W miesiącach letnich plac przed Teatrem staje się miejscem dla publiczności, obszarem, na którym pokazywane są brytyjskie i międzynarodowe teatry uliczne, teatralne, kabaretowe i wiele innych.

Bruksela
Data: 6-7 lipca, godz. 22.30
Miejsce: plac Flagey
Partner: Instytut Polski w Brukseli
Place Flagey jest jednym z największych placów w Brukseli, znajduje się na skrzyżowaniu kilku głównych tras: Chaussee d'Ixelles, rue Lesbroussart, Vleurgat Avenue De Gaulle, Avenue of the Golden Spurs, rue Malibran ... czyni go to jednym z najważniejszych skrzyżowań w mieście.

Paryż 
Data: 9-10 lipca, godz. 22.00
Miejsce: Quai François Mauriac przed Piscine Josephine Baker
Partner: club Batofar
Kontekst: projekt L’Autre Rive Gauche oraz „Weekend Polski”
Projekt L’Autre Rive Gauche jest przedsięwzięciem mającym na celu ożywienie wybrzeża, zainicjowane i organizowane przez kluby i instytucje mające swoją siedzibę przy rzece. W ramach Polskiego Weekendu oprócz "Planety Lem" odbędzie się performance „I, culture Puzzle. Warsztat nowoczesnego rzemiosła”, pokaz filmów o Stanisławie  Lemie, filmu „Beats of Freedom” oraz koncerty muzyki aktualnej.

Madryt:
Data: 22-24 lipca, godz. 20.30
Miejsce: Matadero Madrid
Partner: Teatro Espanol, Veranos de La Villa Festival, Instytut Polski
Kontekst: Veranos de La Villa FestivalFestiwal Veranos de la Villa adresowany jest do mieszkańców i turystów, mają możliwość uczestniczenia w spektaklach operowych, koncertach muzyki pokazach flamenco, wystawach i prezentacjach filmów w najważniejszych miejscach kulturalnych w stolicy.
Spektakl biletowany.

Berlin

Data: 4-5 sierpnia, godz. 21.00
Miejsce: Alexander Platz
Partner: Festiwal Berlin Lacht!
Kontekst: Festiwal Berlin Lacht!
Festiwal odbywa się rokrocznie od 2004 roku. W tym roku ma miejsce w czerwcu na MariannenPlatz, a w sierpniu na Alexanderplatz. Rokrocznie prezentuje się na nim około setka zespołów, których spektakle przyciągają 10 000 widzów.

Mińsk
Data: 21 listopada
Miejsce: Pałac Sportu
Partner: Centrum Sztuk Wizualnych i Performatywnych w Mińsku
Kontekst:

Moskwa

Data: 21 września
Miejsce: Dziedziniec CDH
Partner: CDH
Kontekst: Festiwal Sztuki, CDH
Festiwal Sztuki to interdyscyplinarne wydarzenie poświęcone wykorzystaniu nowych technologii w sztuce współczesnej. Odbywa się równolegle do Moskiewskiego Biennale Sztuki.

Kijów

Data: 2 września
Miejsce: Plac Sofyjecki
Partner: GogolFest

Teatr Biuro Podróży istnieje od 1988 roku. Jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak. W ciągu  ponad dwudziestu lat poszukiwań artystycznych teatr wypracował własną metodę pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl teatralny. W teatrze powstało do tej pory czternaście autorskich spektakli, w tym osiem widowisk plenerowych (m.in. „Carmen Funebre” nagrodzona Fringe First, Critics` Award oraz Hamada Award w Edynburgu i Grand Prix na Festiwalu Teatralnym w Atenach oraz „Makbet” nagrodzony za najlepszą reżyserię na Festiwalu Fadjr w Teheranie).
Były one prezentowane w 46 krajach, na sześciu kontynentach (m.in. w Argentynie, Australii, Brazylii, Kolumbii, na Kubie, w Egipcie, Indiach, Iranie, Izraelu, Jordanii, Korei, Libanie, Meksyku, Palestynie, Singapurze, Taiwanie, USA i w większości krajów europejskich).
Teatr Biuro Podróży prowadzi działalność nie tylko artystyczną polegającą na produkcji i prezentacji spektakli, ale również działalność edukacyjną poprzez warsztaty i projekty artystyczne, polegającą na pracy z amatorami, aktorami i grupami teatralnymi na świecie (m.in. warsztaty i wykłady w USA, Anglii, Irlandii, Rosji, Libanie, Iranie).
Teatr Biuro Podróży był uczestnikiem największych światowych festiwali teatralnych oraz laureatem prestiżowych nagród. W uznaniu tego faktu teatr otrzymał w 2002 roku nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie oraz nagrodę Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru. W 2005 roku Paweł Szkotak otrzymał prestiżowy Paszport Polityki. W 2008 roku Paweł Szkotak, Marta Strzałko i Jarosław Siejkowski otrzymali Medale Gloria Artis przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic