Sztuka Vaclava Havla na 80-lecia Teatru Ateneum

Polska premiera przedstawienia "Odejścia", na podstawie sztuki Vaclava Havla, to jedno z wydarzeń obchodów 80- lecia Teatru Ateneum w Warszawie, zaplanowanych na listopad i grudzień. Premiera spektaklu w reżyserii Izabelli Cywińskiej odbędzie się w sobotę.

"Havel zaczął pisać tę sztukę w 1989 roku, a skończył ją niedawno, kiedy przestał być czynnym politykiem" - przypomniała na środowej konferencji prasowej w Warszawie Cywińska.

Głównym bohaterem sztuki jest były kanclerz "pewnego postkomunistycznego państwa", który musi opuścić zajmowaną dotąd rezydencję. "Nie jest to jednak autobiografia Havla (...), to sztuka uniwersalna, pokazująca, jak trudno jest odejść, kiedy człowiek przyzwyczai się do władzy. Niektórzy gubią wtedy nawet sens życia" - zastrzegła Cywińska.

W rolę byłego kanclerza, Vilema Riegera, wciela się Piotr Fronczewski. Na scenie towarzyszą mu m.in. Danuta Szaflarska, Barbara Horawianka, Halina Łabonarska, Magdalena Wójcik, Krystyna Tkacz, Artur Barciś, Marian Opania i Grzegorz Damięcki.

Na 21 listopada w Ateneum zaplanowano premierę spektaklu "Trash Story albo sztuka (nie)pamięci" Magdaleny Fertacz, w reżyserii Eweliny Pietrowiak. Widzowie zobaczą na scenie Marię Pakulnis, Martę Gajko, Bartłomieja Nowosielskiego, Tadeusza Borowskiego i Jadwigę Jankowską-Cieślak.

"W starym poniemieckim domu, w niewielkiej miejscowości na Ziemiach Odzyskanych, spotkają się matka, wdowa, syn i duch małej dziewczynki. Ich spotkanie to opowieść stworzona z pojedynczych losów, listów, świadectw, które, tak jak wiele innych, zostały porzucone na śmietniku historii. To opowieść o pamięci, z którą
trudno jest się rozliczyć" - opowiadała o sztuce Pietrowiak.

5 grudnia odbędzie się premiera "Szarańczy" Biljany Srbljanović - opowieść o kilku serbskich rodzinach. Reżyserem przedstawienia jest Natalia Sołtysik, a wystąpią w nim m.in. Izabela Kuna, Maria Ciunelis, Jerzy Kamas.

Trzy dni po premierze "Szarańczy" zaplanowano sesję naukową pt. "Tradycja i przyszłość teatru". Sesja zorganizowana wspólnie z Instytutem Sztuki PAN z okazji 80-lecia Teatru Ateneum ma przypomnieć m.in. dokonania trzech dyrektorów Ateneum: Stefana Jaracza, Janusza Warmińskiego i Gustawa Holoubka.

W grudniu otwarta zostanie również wystawa jubileuszowa poświęconą artystom związanym z Teatrem Ateneum. We foyer teatru będzie można zobaczyć przegląd ponad 200 fotografii i dokumentów związanych z historią sceny.

Teatr Ateneum w Warszawie, obecnie im. Stefana Jaracza, założony został w 1928 roku. Jego dyrektorami byli m.in. Stefan Jaracz (w latach 1930-1932 i 1935-1939) oraz Leon Schiller (1932-1934).

W 1944 budynek teatru spłonął i teatr został otwarty ponownie dopiero w 1951 r. Od 1961 ma także scenę kameralną (Scena 61), a od 1986 - również tzw. Scenę na Dole. W latach 1952-1996, z małymi przerwami, dyrektorem teatru był Janusz Warmiński. W 1996 roku jego miejsce zajął Gustaw Holoubek, który sprawował tę funkcję do 2008 roku. Po jego śmierci kierownictwo teatru objęły Sławomira Łozińska (p.o. dyrektor naczelna) i Izabella Cywińska (dyrektor artystyczna).

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic