Festiwal prezentuje dorobek artystyczny czterech narodowości tworzących historię Łodzi: rosyjskiej, niemieckiej, żydowskiej i polskiej. W programie tegorocznej imprezy, która potrwa do 10 września, znajdzie się kilkadziesiąt imprez m.in. koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy, filmy i projekty uliczne.
"Zależy nam na tym, żeby impreza docierała do wszystkich mieszkańców. Uważam, że podczas tegorocznego festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej pomysłodawca imprezy Witold Knychalski.
Festiwal zainauguruje w piątek widowisko multimedialne "Zaczarowane miasto" oraz inscenizacja opery "Halka" Stanisława Moniuszki, która będzie wystawiona na placu przed Teatrem Wielkim.
Według dyrektora festiwalu Ryszarda Okuńskiego, w tegorocznej imprezie znaczący udział mieć będzie sztuka rosyjska. Do Łodzi przyjedzie m.in. legendarny moskiewski Teatr na Tagance. Przedstawi on spektakl o swoim najgłośniejszym artyście Włodzimierzu Wysockim.
Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną najwybitniejsze osiągnięcia rosyjskiego porewolucyjnego niemego kina. W katedrze św. Aleksandra Newskiego publiczność przez trzy popołudnia będzie mogła słuchać śpiewu prawosławnych chórów.
"Oczywiście w tym roku największy nacisk kładziemy na kulturę rosyjską. Nie oznacza to jednak, że zabraknie innych akcentów. Bardzo ciekawie zapowiada się np. koncert Sophie Solomon z Izraela" - mówił Okuński.
Jak poinformowali organizatorzy, budżet tegorocznego festiwalu będzie nieco mniejszy od ubiegłorocznego i wyniesie około 2,6 mln zł. Festiwal finansowany jest ze środków miasta i samorządu województwa oraz sponsorów. Honorowy patronat nad piątym festiwalem Dialogu Czterech Kultur objął premier Jarosław Kaczyński.
W tym roku po raz pierwszy festiwal Dialogu Czterech Kultur zawita do Piotrkowa Tryb. Organizatorzy przygotowali m.in. wieczór romansów rosyjskich, koncert kapel klezmerskich i występ zespołu Myslovitz.